W dniach 17 – 19 listopada Akademia Europejska Fundacji „Krzyżowa” organizuje drugie spotkanie warsztatowe projektu „Dziedzictwo Kręgu z Krzyżowej dla współczesnej Europy”. Celem projektu jest podjęcie namysłu nad konkretnymi aspektami historii, programu, czy też, ujmując rzecz szerzej, dziedzictwa Kręgu z Krzyżowej – w tym również tego, które jest twórczo wykorzystywane w działalności samej Fundacji „Krzyżowa”. Istotnym elementem projektu jest także podjęcie niezbędnej refleksji nad polską perspektywą na niemiecki ruch oporu.

W spotkaniu weźmie udział 18 ekspertów z 3 krajów (Polska, Niemcy i Francja), reprezentujących różne dyscypliny i perspektywy metodologiczne (historycy, politolodzy, socjolodzy, historycy idei, pedagodzy, edukatorzy i dziennikarze), jak również różne opcje światopoglądowe.

***
O projekcie

Krąg z Krzyżowej zajmuje znaczące miejsce w narracji dotyczącej działań niemieckiej opozycyjnych podczas II wojny światowej. Materiały naukowe, które zostały opracowane do tej pory, to przede wszystkim prace historyków, koncentrujące się na opisie działań grupy i losów jej poszczególnych członków, oraz na przedstawieniu jej programu. Temat spuścizny i dziedzictwa Kręgu z Krzyżowej dla współczesnej Europy, jego aktualności oraz potencjału dla budowania porozumienia między narodami i różnymi grupami społecznymi, nie znalazł jeszcze należytego odzewu w literaturze przedmiotu i działalności edukacyjnej.

Głównym celem projektu jest zdefiniowanie i pogłębiona analiza tych obszarów programu i działalności „Kręgu z Krzyżowej”, które mają aktualny wymiar i mogą pomóc w kształtowaniu porozumienia europejskiego opartego na wartościach, we wspieraniu postaw odpowiedzialności obywatelskiej, odwagi cywilnej, budowania społeczeństwa obywatelskiego, a także kultury dialogu, współpracy ponad podziałami i solidarności międzyludzkiej i międzynarodowej.


Organizatorzy: Fundacji „Krzyżowa”  dla Porozumienia Europejskiego we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera
Współfinansowanie: Konrad-Adenauer-Stiftung

Akademia Europejska

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!