6 grudnia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się dyskusja „1989-2019. 30 lat po upadku Żelaznej Kurtyny” z udziałem świadków historii: Elżbiety Sienkiewicz-Romańskiej, Władysława Frasyniuku, Rafała Bubnickiego. Rozmowę poprowadziła Katarzyna Kaczorowska. Debata była adresowana do młodzieży licealnej.
- Jeśli znajdziemy chwilę i spojrzymy na profile naszych bliskich w mediach społecznościowych, przekonamy się, że żyje nam się dobrze. Prawdopodobnie najlepiej w naszej historii. Ale przez to zaczęliśmy zapominać – czy mówiąc wprost: nie znamy naszej niedawnej przeszłości. Tym samym należy uznać, że najpewniej przestaliśmy właśnie wyciągać wnioski z bolesnych doświadczeń – nie szykując się tym samym na to, co może nadejść. – tłumaczy konieczność organizowania takich spotkań dr Tomasz Skonieczny, zastępca kierownika Akademii Europejskiej Fundacji „Krzyżowa”.
- Dlatego też niezwykle ważne jest, aby stale krytycznie patrzeć na naszą przeszłość i wyciągać z niej naukę. Przypadająca w tym roku 30. rocznica upadku Żelaznej Kurtyny – symbolicznego załamania się systemu komunistycznego i początku demokracji, wolności i poszanowania praw człowieka w krajach tzw. bloku wschodniego – jest doskonała do tego okazją. – dodaje organizator spotkania.
Dyskusja o roku 1989, jest jedną z licznych inicjatyw z pogranicza edukacji historycznej i obywatelskiej podejmowanych przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Ma ona przybliżyć młodszemu pokoleniu nie tylko historię, ale przede wszystkim pokazać, czego może ona nas nauczyć, a także uświadomić – dzięki spotkaniu ze świadkami historii – że to, co dla niektórych jest jedynie wiedzą poznawaną z kart podręczników, dla wielu współczesnych było osobistym doświadczeniem.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego we współpracy z XIII Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu.