Sympozjum „Do dzieła! Jak tworzyć zrównoważone ekologicznie miejsca edukacji?” (4-5.11) zgromadziło osoby, które chcą zazieleniać miejsca swojej pracy edukacyjnej i wprowadzać w życie wartości, o których uczą.
Od Besucherzentrum für Natur- und Umwelterziehung "Drei Eichen" dowiedzieliśmy się, jak potrzeba bywa matką wynalazków – szczególnie w położonym w środku lasu ośrodku edukacyjnym. Fundacja Aeris Futuro zapoznała nas z wprowadzanymi w Polsce zielonymi standardami wydarzeń, zaś IBZ-Internationales Begegnungszentrum St. Marienthal opowiedziało o procesie certyfikacji domu spotkań. Podczas warsztatów Ania Dańkowska zaprezentowała wysiłki na rzecz większego zrównoważenia ekologicznego w Fundację "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego.
Uczestnicy i uczestniczki dyskutowali o wspólnych problemach bibliotek, schronisk młodzieżowych gospodarstw ekologicznych oraz ośrodki edukacyjnych położonych peryferyjnie. Czyli m.in. o dążeniu do coraz większego zrównoważenia ekologicznego w swojej działalności! Skuteczna komunikacja, przekazywanie wartości ekologicznych w edukacji, zrównoważona żywność i rolnictwo, troska o otoczenie przyrodnicze i włączanie lokalnej społeczności, zielone dachy i zbieranie deszczówki, motywowanie całego zespołu do uczestniczenia w procesie przemian, ogrody permakulturowe – kwestie te poruszane były podczas żywej wymiany doświadczeń i wystąpień zaproszonych gości.
Sympozjum było zwieńczeniem projektu: „Ku zrównoważonemu rozwojowi w edukacji i praktyce”, który umożliwił głębsze przyjrzenie się tematowi zrównoważenia ekologicznego przez cały zespół pracowniczy Fundacji.
Finansowanie: Heinrich-Böll-Stiftung z Warszawy.
Partnerzy: Kreisau-Initiative e.V., projekt Mut zum Wandeln (finansowanie: Freya von Moltke-Stiftung für das Neue Kreisau, Deutsch-Polnisches Jugendwerk - Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, Deutsche Bundesstiftung Umwelt).
Foto: Halo Kosmos Fotografia Iza Kozłowska