16 września, w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu, odbył się specjalny pokaz filmu dokumentalnego „Najeźdźcy mimo woli. Udział Polski w inwazji na Czechosłowację w 1968 roku”.
Pokaz połączony był ze spotkaniem z twórcami i świadkami czasu – żołnierzami biorącymi udział w inwazji. Razem z uczniami Liceum Ogólnokształcącego Nr XIII we Wrocławiu film obejrzeli więc bohaterowie filmu: Tadeusz Oratowski i Henryk Wrona, a także Markéta Bernatt-Reszczyńská - autorka dokumentu.
Po projekcji odbyła się dyskusja, która wiązała się nie tylko ze wspomnieniami świadków historii, ale także szerszą refleksją na temat pamięci historycznej.
Film „Najeźdźcy mimo woli. Udział Polski w inwazji na Czechosłowację w 1968 roku” powstał w oparciu o rozmowy ze świadkami czasu: polskimi żołnierzami, którzy wzięli udział w interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji w sierpniu 1968 roku, oraz Czechów, którzy obserwowali jak upadają ich marzenia o budowie socjalizmu z ludzką twarzą. Opowiada o tym, w jaki sposób Polacy postrzegali swój udział w interwencji wojskowej, oraz o reakcjach ze strony Czechów.
Film przygotowany został przez czeską organizację Post Bellum, we współpracy z Fundacją „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, w ramach projektu „Wspólnie ponad granicami systemów totalitarnych” (Společně mezi hranicemi totalitních systemu), dofinansowanego ze środków czeskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.