Dokładnie sto lat temu, 15 sierpnia 1920 roku, miało miejsce polskie zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej. Był to kluczowy moment w toczącej się od 1919 roku wojnie polsko-bolszewickiej, której wynik zadecydował nie tylko o losie Polski, ale całej Europy Środkowej.
Chcąc przybliżyć wiedzę o wydarzeniach, który rozegrały się w Europie Środkowej i Środkowo-Wschodniej sto lat temu, Fundacja „Krzyżowa” wraz z Europejską Siecią Pamięć i Solidarność przygotowała tekę edukacyjną, zatytułowaną „W obronie niepodległości i granic. Europa Środkowa wobec rewolucji bolszewickiej”. Teka zawiera scenariusze lekcji wraz z materiałami pomocniczymi, które adresowane są do uczniów szkół ponadpodstawowych.
Materiały te, wraz z początkiem września i nowego roku szkolnego, będą dostępne do pobrania ze strony Fundacji oraz ENRS. W wybranych szkołach przeprowadzone zostaną zaś specjalne warsztaty dla uczniów.
Projekt edukacyjny „W obronie niepodległości i granic. Europa Środkowa wobec rewolucji bolszewickiej” realizowany przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego towarzyszy wystawie plenerowej „Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918–1923” organizowanej przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność.