Przypadająca w tym roku 75. rocznica zakończenia II wojny światowej, jest okazją, aby nie tylko świętować zwycięstwo nad nazistowskimi Niemcami i początek pokojowego współżycia narodów europejskich, ale także, aby podnieść pytanie, co dokładnie wydarzyło się w 1945 roku i dlaczego tamten rok nie dla całej Europy oznaczał koniec walk i początek odbudowy kraju.
Dlatego też Fundacja „Krzyżowa”, we współpracy z Instytutem Śląskim, przygotowała projekt edukacyjny, adresowany do młodzieży szkolnej oraz nauczycieli, którego celem jest przedstawienie możliwie szerokiej perspektywy na wydarzenia roku 1945, ze wskazaniem na podobieństwa i różnice historii Polski oraz sąsiednich państwa – jak też szerzej, między zachodnioeuropejską (i amerykańską) a środkowoeuropejską pamięcią na temat końca II wojny światowej.
Bliższe informacje na temat programu i sposobu rekrutacji na warsztaty dla młodzieży licealnej oraz szkolenia dla nauczycieli, przekażemy wkrótce.
Projekt „(Nie)pokój 1945. Co przyniósł koniec II wojny światowej?” realizowany jest w ramach programu Patriotyzm Jutra, organizowanego przez Muzeum Historii Polski i dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.