Społeczeństwa europejskie stoją dziś w obliczu różnorodnych wyzwań - napięć politycznych, rosnącego niepewność i niesprawiedliwość społeczna, konflikty wartości i kryzysy tożsamości. Powszechną reakcją w obliczu tych wyzwań jest protest. Ludzie protestują np. przeciwko autorytarnej władzy państwowej, prześladowaniom opozycji politycznej, erozji państwa prawa, zmianom klimatycznym czy też przeciwko pandemii. Protest może przybierać różne formy, a środkiem wyrazu może stać się także sztuka.
Celem projektu "Sztuka protestu" jest rozpatrywanie tego zjawiska na dwóch płaszczyznach:
- w perspektywie historycznej, począwszy od opozycji antykomunistycznej przed 1989/1991 rokiem, która przyjmowała również artystyczne formy wyrazu, po dzisiejsze polityczne i społeczne ruchy protestu; skupimy się nie tylko na dekonstrukcyjnym (lub destrukcyjnym) aspekcie protestu, ale także na jego konstruktywnym potencjale dla konkretnej zmiany;
- w perspektywie współczesnej: uczestnicy z Białorusi, Niemiec, Polski, Rosji i Ukrainy przedyskutują następujące pytania w odniesieniu do współczesności: Co oznacza protest w kontekście m.in. wyżej wymienionych wyzwań? Jaką rolę odgrywa protest w warunkach demokracji i państwa autorytarnego? Kiedy protest okazuje się uzasadniony i konstruktywny? Pod adresem w jakich warunkach może prowadzić do anarchii?
Organizator projektu:
Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego
Organizacja partnerska:
KUNSTrePUBLIK e.V.
Finansowanie:
Rotary, Fundacja im. Freyi von Moltke na rzecz Krzyżowej
Czas trwania projektu:
1.09.2021 - 30.04.2022