„Mut zum Wandel, Mut zum Handeln – odwaga do zmian, odwaga do działania“ – to motyw przewodni przewijający się przez wszystkie działania realizowane przez Kreisau-Initiative w roku 2019. Odwaga do działania oraz do podjęcia zmian, które latem 1989 roku wisiały niejako w powietrzu, była też tym, od czego zaczęła się historia Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego oraz Kreisau-Initiative. Z wdzięcznością patrzymy na jubileusz trzydziestolecia obu naszych organizacji, który to w 2019 roku obchodziliśmy wspólnie w ramach tylu rozmaitych wydarzeń.
Dla Kreisau-Initiative jubileusz ten był okazją do pochylenia się raz jeszcze nad własną historią. W publikacji jubileuszowej zatytułowanej „Von Kreisau über Berlin nach Europa“ ("Z Krzyżowej przez Berlin do Europy") autorzy przybliżają momenty kluczowe dla stowarzyszenia – od jego założenia w 1989 roku, poprzez tworzenie własnego biura od 2002 roku, aż po działalność w zakresie edukacji i organizowania spotkań o charakterze międzynarodowym, prowadzoną dziś przez profesjonalny zespół liczący 14 współpracowniczek i współpracowników. W tym wyjątkowym roku zależało nam na tym, aby umożliwić spotkania i rozmowy między członkami naszego stowarzyszenia. W związku z tym latem i jesienią 2019 roku odbyły się tzw. dialogi pokoleń, w czasie których młodsi i starsi członkowie naszej organizacji opowiadali sobie o tym, jak trafili do Kreisau-Initiative i dlaczego angażują się na rzecz Krzyżowej. Z częścią tych opinii – choć tylko niewielką – można było zapoznać się we wrześniu 2019 roku podczas rozmowy pokoleniowej w Berlinie.
Do wzbogacających kontaktów doszło też w trakcie naszego corocznego spotkania z okazji Zielonych Świątek w Krzyżowej, w którym udział wzięło ponad 60 osób. W czasie jednej z debat, pod tytułem „Porozumienie Europejskie – 30 lat work in progress“, uczestnicy mieli okazję porozmawiać ze sobą o „Krzyżowej” jako przedsięwzięciu obywatelskim, o znaczeniu dialogu i porozumienia europejskiego, a także o formatach wymiany młodzieży i o pracy w obszarze edukacji politycznej (np. tematyka utopii). Spotkanie odbyło się bezpośrednio przed konferencją zatytułowaną „Wyzwanie dla dialogu: Demokracja, religia, opór a społeczeństwo“, zorganizowaną wspólnie z Fundacją „Krzyżowa”.
Jednym z kulminacyjnych punktów tego roku był huczny festyn letni, który odbył się 17 sierpnia w Berlinie. Cieszyliśmy się bardzo, że mogliśmy powitać na nim tak wiele osób, które związane są od wielu lat z Kreisau-Initiative i które wpłynęły na jej rozwój – członków będących z nią od samego początku oraz tych, którzy dołączyli do niej później, byłych współpracowników, członków zespołu, osoby zaangażowane w formie wolontariatu, osoby wspierające nas okazjonalnie, a także wieloletnich mecenasów naszej działalności, a w szczególności – współpracowników i członków gremiów Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego oraz przedstawicieli organizacji partnerskich z Polski i z wielu innych krajów. To, że mogliśmy świętować w tym dniu w tak zróżnicowanym gronie, było dla Kreisau-Initiative najpiękniejszym prezentem w tym roku.
W ramach tzw. PartnerLab zaprosiliśmy też po raz pierwszy w historii naszego stowarzyszenia 35 przedstawicieli organizacji partnerskich naszej sieci, by wspólnie zastanowić się nad tym, co możemy osiągnąć działając zarówno na poziomie konkretnych społeczeństw, jak i ponad granicami krajów. Kwestia ta będzie towarzyszyła nam – jako stowarzyszeniu, które realizuje przedsięwzięcia z uczestnikami już z ponad 40 krajów – także w kolejnych latach.
Przy okazji warto również zaznaczyć, że w roku 2019 – oprócz udziału w rozmaitych uroczystościach i obchodach – nasz zespół podjął wiele inicjatyw. Więcej informacji na temat projektów znajdą Państwo w naszym aktualnym okólniku rocznym, który na Boże Narodzenie ukaże się w języku niemieckim, a z początkiem przyszłego roku w języku angielskim. Dostępne będą one też na stronie internetowej: www.kreisau.de.
*Ole Jantschek jest przewodniczącym Zarządu Stowarzyszenia Kreisau-Initiative i wiceprzewodniczącym Rady Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego.
Foto: Vanja Obad, Bashar Oudeh, Michał Żak, Kreisau-Initiative e. V.