„Nigdy nie zapomniałem o Fundacji“. Rozmowa ze Stephanem Erbem, jednym z pierwszych pracowników MDSM w Krzyżowej, obecnie dyrektorem zarządzającym PNWM w Poczdamie.
- Fundacja „Krzyżowa”: Czy przypomina Pan sobie moment, gdy po raz pierwszy był Pan w Krzyżowej?
- Stephan Erb: Po raz pierwszy znalazłem się w Krzyżowej w 1994 r. W tym czasie właśnie skończyłem studia i otrzymałem pracę jako pracownik pedagogiczny w Krzyżowej. Byłem jednym z młodych ludzi, którzy pracowali w MDSM i wspierali oraz prowadzili grupy, które przybywały do Krzyżowej. Często były to polsko-niemieckie programy wymiany uczniów. Ale w tym czasie Fundacja „Krzyżowa” organizowała również jeszcze workcampy. Młodzi ludzie z różnych krajów spotkali się, aby wspólnie pracować i odnowić kompleks budynków. Noce spędzali w namiotach w pobliżu Domu na Wzgórzu.
Przez pięć lat, do 1999 roku, pracowałem w Krzyżowej, ale również po tym czasie byłem związany z Fundacją i miejscem. Przez kilka lat byłem członkiem Rady Nadzorczej Fundacji i Rady ds. MDSM. Od 2008 roku pracuję w Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, gdzie nadal wspieram polsko-niemieckie spotkania młodzieży.
- Fundacja „Krzyżowa”: Jak, z dzisiejszej perspektywy, ocenia Pan znaczenie Krzyżowej dla pojednania polsko-niemieckiego oraz dla relacji w Europie?
- Stephan Erb: Krzyżowa nie straciła swojego historycznego znaczenie, a jednocześnie zyskała aktualne znaczenie w odniesieniu do stosunków polsko-niemieckich. Krzyżowa jest nie tylko historycznym miejscem oporu przeciwko narodowemu socjalizmowi. Dzięki Mszy Pojednania w 1989 r. jest to również miejsce nowego początku dla stosunków polsko-niemieckich, a dziś także - centralne miejsce polsko-niemieckiej i europejskiej edukacji i spotkań.
W ciągu ostatnich 25 lat Fundacja „Krzyżowa” jeszcze bardziej rozwinęła się jako organizacja, a także swój profil działalności. W dzisiejszej Krzyżowej widoczne staje się to, co Niemcy i Polacy razem osiągnęli: poznawanie siebie nawzajem i gotowość na poznanie perspektywy drugiego kraju. Obejmuje to zrozumienie, jak działa drugi kraj, i świadomość trudnej historii, która zawsze jest obecna w tle. Tu, w Krzyżowej, ta historia jest obecna każdego dnia. Doświadczenie zdobyte w procesie zrozumienia i pojednania między tymi dwoma krajami może być użyteczne dla innych trudnych sąsiedztw na świecie. Chciałbym, aby ten potencjał wspólnego działania i pomocy został jeszcze bardziej wykorzystany.
FOTO: Stephan Erb podczas uroczystości 25-lecia wymiany młodzieży z Altkönigschule z Kronberg.