Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego (PL), Fundacja Milana Šimečki (SK) i Centrum Anny Frank (DE) wspólnie zapraszają nauczycieli z Polski, Słowacji i Niemiec, znających j. angielski, do udziału w warsztatach dotyczących edukacji antydyskryminacyjnej, które odbędą się w Krzyżowej w dniach 23-26.11.2022.

Metody prezentowane podczas warsztatów będą bazowały na wykorzystywaniu materiałów Stories that Move – jest to platforma internetowa zawierająca interaktywne narzędzia dedykowane edukacji antydyskyminacyjnej w postaci wielojęzycznych, hybrydowych materiałów edukacyjnych (www.storiesthatmove.org). Platforma Stories that Move została stworzona przez dziewięciu partnerów z siedmiu europejskich krajów, którzy pracowali nad nią w latach 2015-2018 i którzy teraz rozpowszechniają to narzędzie na gruncie edukacji formalnej i pozaformalnej.  

Antysemityzm, rasizm, homofobia i inne formy dyskryminacji są obecne w dzisiejszej Europie i wpływają na życie młodych ludzi we wszystkich jej zakątkach. Internetowa platforma Stories that Move zachęca uczniów do krytycznego myślenia o różnorodności i dyskryminacji, do refleksji nad własnymi postawami i wyborami, a także oferuje nauczycielom i edukatorom innowacyjny zestaw narzędzi opracowany przez doświadczony zespół pedagogów z całej Europy. Zestaw ten zawiera  gotowe ścieżki edukacyjne, wykorzystujące informacje, zadania i historie z życia osób doświadczających dyskryminacji. W krótkich filmach młodzi ludzie dzielą się swoimi historiami, zarówno pozytywnymi, jak i doświadczeniami wykluczenia, dyskryminacji i przestępstw z nienawiści. Te przejmujące, ale opowiedziane w prosty i zrozumiały sposób historie są punktem wyjścia do pracy z młodzieżą nad kwestiami związanymi z dyskryminacją.

Strona Stories that Move dostępna jest w siedmiu językach (polskim, angielskim, niemieckim, węgierskim, ukraińskim, słowackim i holenderskim), dzięki temu zamieszczone na niej materiały mogą być wykorzystywane podczas lekcji.

Warsztaty, które odbędą się w Krzyżowej, skoncentrują się na metodach edukacji o różnorodności, którą można włączyć do programu lekcji w szkołach oraz na możliwościach i sposobach zbliżenia uczniów z trzech krajów podczas międzynarodowych wymian szkolnych finansowanych przez Polsko-Niemiecką Wymianę Młodzieży.

Nauczyciele i nauczycielki oraz osoby pracujące z młodzieżą w placówkach edukacji pozaformalnej zainteresowane udziałem w warsztatach proszone są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego: https://forms.gle/r9vK32xqEw6A165D7 do 25.10.2022 r.

W razie pytań prosimy o kontakt z odpowiednią osobą koordynującą w swoim kraju:

Polska: Liubov Shynder, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., +48 506 725 871;
Słowacja: Michal Keim, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., +421 903 434 282;
Niemcy: Robert Zenker, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., +49 30 2888656-29;

Po mailowym potwierdzeniu od organizatorów do 1.11.2022 należy wnieść opłatę za udział w warsztatach, która gwarantuje możliwość uczestnictwa:

·       120 PLN dla uczestników z Polski i Słowacji
·       180 PLN dla uczestników z Niemiec.

Uczestnicy z Niemiec i Słowacji mogą ubiegać się o zwrot kosztów podróży do 180 PLN. Uczestnicy z Polski pokrywają koszty dojazdu do Krzyżowej we własnym zakresie.
Jeśli koszty podróży miałyby powstrzymać Cię przed uczestnictwem, skontaktuj się z nami.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!