Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego zaprasza nauczycielki i nauczycieli z Wrocławia na seminarium poświęcone narzędziu edukacji antydyskryminacyjnej „Stories that Move – Historie, które poruszają”. Seminarium odbędzie w ramach projektu Johanneum Novum 31 sierpnia 2021 r. w godzinach 9.30-15.00 w budynku oficyny przy ulicy Romualda Traugutta 81 we Wrocławiu.

Stories that Move to platforma internetowa z zestawem interaktywnych narzędzi do edukacji przeciwko dyskryminacji, w postaci wielojęzycznych materiałów do nauczania hybrydowego (www.storiesthatmove.org).

Podczas seminarium uczestnikom i uczestniczkom będzie zaprezentowane narzędzie i sposoby jego wykorzystania na lekcjach podczas pracy z uczniami, a także pedagogiczne podejście i metody wspierające nauczycieli w rozmowach na trudne tematy związane z dyskryminacją.

Chętnych do udziału prosimy o zgłoszenie pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Antysemityzm, rasizm, homofobia i inne rodzaje dyskryminacji są obecne w dzisiejszej Europie i wywierają wpływ na życie młodych ludzi we wszystkich jej zakątkach. Internetowy zestaw narzędzi pod nazwą Stories that Move wymaga od uczniów i uczennic krytycznego myślenia o różnorodności i dyskryminacji, a także pobudza do refleksji nad własną postawą i wynikającymi z niej wyborami, a nauczycielom szkolnym i edukatorom w obszarze edukacji pozaformalnej oferuje nowoczesny zestaw narzędzi wypracowanych przez doświadczony zespół pedagogów z całej Europy.

Zestaw składa się z gotowych ścieżek edukacyjnych łączących informacje, zadania do samodzielnego wykonania i opowieści z życia osób doświadczających dyskryminacji. W krótkich materiałach wideo młodzi ludzie dzielą się swymi historiami, zarówno tymi pozytywnymi, jak i doświadczeniami wykluczenia, dyskryminacji i przestępstw z nienawiści. Te przejmujące i zrozumiałe opowieści stanowią punkt wyjścia do rzetelnego rozpoznania rozmaitych kwestii związanych ze zjawiskiem dyskryminacji.

Wielojęzyczność narzędzia (strona jest dostępna w siedmiu językach: polskim, angielskim, niemieckim, węgierskim, ukraińskim, słowackim, holenderskim) pozwala na wykorzystanie go podczas lekcji języków obcych.

Projekt jest laureatem nagrody Comenius EduMedia w 2018 roku za doskonałe materiały dydaktyczne. Jury składające się z ekspertów pochwaliło skuteczne wykorzystanie mediów interaktywnych i audiowizualnych, które pozwalają młodym Europejczykom myśleć o uprzedzeniach, stereotypach, dyskryminacji i mediach internetowych, umożliwiając nauczycielom zajęcie się problemami i zachęcając młodych ludzi do działania.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!