Rada Artystyczna Programu Rezydencji Artystycznych im. Konrada i Pawła Jarodzkich (Bożena Grzyb-Jarodzka, Renata Jarodzka, Rafał Jarodzki, Anna Kudarewska, Zbigniew Libera, Dorota Monkiewicz, Ruth Noack, Joanna Sokołowska, Vera Zalutskaya) dokonała wyboru osób artystycznych do udziału w nadchodzącej edycji programu we wrześniu i  październiku 2024.  Prace Rady wspierają Goście stali: Maryna i Michał Czaplińscy. Kuratorką programu jest Joanna Sokołowska.

Do programu zostały wybrane następujące osoby: Alaa Abu Asad, Uladzimir Hramovich, Gayatri Kodikal, Beata Rojek, Annette Ruenzler.

 

Alaa Abu Asad
(Ur. w Nazarecie, mieszka w Rotterdamie)

Ukończył Dutch Art Institute w Arnhem, studiował także na Bezalel Academy of Arts and Design w Jerozolimie. W swojej twórczości bada polityczny wymiar tekstów i obrazów. Interesują go również alternatywne ścieżki komunikacji. W pracach przybierających formy pisania, fotografii, filmu i interaktywnych instalacji poddaje refleksji i przewartościowuje procesy oglądania, czytania, słuchania, rozumienia i przekładu. Jednym z głównych źródeł inspiracji jego twórczości jest etnobotanika. Na podstawie wizualnych i tekstowych reprezentacji roślin artysta porusza tematy związane z ideologią krajobrazu, kolonializmem, wielkimi infrastrukturami ekonomicznymi, doświadczeniami wspólnotowymi i pamięcią osobistą.

https://www.alaaabuasad.com/

Uladzimir Hramovich

(Ur. w Mińsku, mieszka w Berlinie)

Absolwent Wydziału Grafiki Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuk Pięknych. Jest współtwórcą białoruskiej grupy artystyczno-badawczej Problem Collective. Wielokrotnie uczestniczył w Międzynarodowym Lecie Artystycznym w Krzyżowej.
Jego badania artystyczne koncentrują się na historii sztuki i architektury modernistycznej oraz ich związku z historią i ideologią ruchów politycznych. Zajmuje się także współczesną transformacją przestrzeni miejskiej w Mińsku. W swoich pracach, realizowanych jako instalacje, teksty, wideo i grafiki, śledzi relacje między przeszłością a teraźniejszością. Bada pomniki i rytuały związane z pamięcią, odsłaniając ślady ideologii i utopii w materialnej tkance nowoczesnego świata.

https://hramovich.com

Gayatri Kodikal 

(Ur.  w Ćennaj, mieszka w Heerlen)

Ukończyła studia z Teorii Krytycznej i Praktyki Artystycznej w Dutch Art Institute Roaming Academy w Arnhem. Jej akademicką ścieżkę uzupełniają wcześniejsze studia filmowe i psychologiczne w Indiach. Jednym z głównych wątków, który porusza w swojej twórczości, jest zabawa jako krytyczna i wywrotowa praktyka społeczna. W badaniach artystycznych czerpie z takich źródeł jak psychogeografia, studia nad grami czy opowieści mówione. Powstałe w procesie tych badań spekulatywne prace łączą narracje historyczne z duchami, pamięcią przestrzenną, animizmem i współczesną myślą ekologiczną. Twórczość Gayatri Kodikal obejmuje m.in. eksperymentalne filmy, diagramy, instalacje i performance.

https://www.gayatrikodikal.com/

Beata Rojek

(Ur. we Wrocławiu, mieszka we Wrocławiu)

 Ukończyła malarstwo na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta. Tworzy murale, komiksy, filmy oraz obrazy sztalugowe, w których sięga do popularnych wyobrażeń i archetypów. Inspiruje się zarówno estetyką graffiti, jak i światem mitów, baśni oraz ikon. W swoich pracach kreuje wywrotową, magiczną rzeczywistość, wypełnioną ożywionymi symbolami, zwierzęco-ludzkimi tworami i pejzażami wewnętrznymi

http://beatarojek.com.pl/

 

Annette Ruenzler

(Ur. w Speyer, mieszka w Berlinie)

Absolwentka Kunsthochschule w Berlinie. Tworzy rzeźby i instalacje, w których eksploruje relacje między ludźmi a rzeczami. Poprzez modyfikacje formy zakłóca rutynowe postrzeganie codziennych przedmiotów, otwierając je na nowe, nieoswojone konteksty. Jej subtelne i poetyckie prace stanowią wyzwanie dla automatycznej i instrumentalnej percepcji materialnej rzeczywistości.

https://annetteruenzler.com/

 

Program realizowany przy wsparciu:

Projektu Culture Moves Europe finansowanego przez Unię Europejską i realizowanego przez Goethe-Institut.

 

Poglądy wyrażone w tekście dokumencie nie mogą być postrzegano jako oficjalne stanowisko Unii Europejskiej.

Rezydencja Artystyczna im. Konrada i Pawła Jarodzkich

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!