uwzględniający zmiany uchwalone przez Radę Fundacji
w dniu 27.06.2020
S T A T U T
STATUT FUNDACJI „KRZYŻOWA” DLA POROZUMIENIA EUROPEJSKIEGO
Preambuła
Nawiązując do celów założycieli Fundacji, którzy w 1989 roku chcieli stworzyć w Krzyżowej centrum europejskiego dialogu i spotkań, oraz do duchowej tradycji Kręgu z Krzyżowej, niemieckiej antyhitlerowskiej grupy konspiracyjnej, a także do opozycji demokratycznej w Europie Środkowej i Wschodniej, w uznaniu historycznego znaczenia polsko-niemieckiej Mszy Pojednania z 12 listopada 1989 roku, nawiązując do not dyplomatycznych rządów Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec z 27 lipca / 20 sierpnia 1990 roku o utworzeniu Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej, który służy spotkaniom młodzieży polskiej i niemieckiej i ma charakter europejski oraz międzypokoleniowy, Fundacja „Krzyżowa” działa na rzecz pogłębiania dialogu polsko-niemieckiego oraz porozumienia europejskiego.
ROZDZIAŁ I
Postanowienia ogólne
§ 1.
Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, zwana dalej Fundacją, została ustanowiona przez Stowarzyszenie – Klub Inteligencji Katolickiej we Wrocławiu aktem notarialnym sporządzonym 9 lipca 1990 roku w Państwowym Biurze Notarialnym w Świdnicy– Repertorium A nr 1361/90.
§ 2.
Fundacja działa na podstawie postanowień niniejszego Statutu, obowiązujących przepisów prawa, w szczególności Ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 roku o fundacjach, i stosuje się do przepisów Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
§ 3.
Siedzibą Fundacji jest wieś Krzyżowa w gminie Świdnica, województwo dolnośląskie.
§ 4.
Fundacja może tworzyć oddziały, zakłady, filie, kluby, biura, przedstawicielstwa oraz inne stałe i czasowe placówki terenowe w kraju i za granicą.
§ 5.
Fundacja jest utworzona na czas nieograniczony.
ROZDZIAŁ II
Cel, zasady oraz formy i zakres działania Fundacji
§ 6.
Celem Fundacji jest pobudzanie i popieranie działalności zmierzającej do utrwalenia pokojowego i naznaczonego wzajemną tolerancją współżycia narodów, grup społecznych i jednostek. W ten sposób winno być kontynuowane duchowe dziedzictwo Kręgu z Krzyżowej i „Mszy Pojednania” oraz popierane europejskie porozumienie.
§ 7.
Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego jest polską fundacją o polsko-niemieckim i europejskim charakterze działania. W Radzie Fundacji, w Radzie Nadzorczej oraz w komisjach doradczych działają nieodpłatnie osoby i instytucje zaangażowane na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, Niemczech i Europie. Fundacja jest organizacją pozarządową, której działalność wspierają zatrudniony w Fundacji Zarząd i pracownicy. Współpraca między Radą Fundacji i Radą Nadzorczą, a także tych organów z Zarządem opiera się na wzajemnym zaufaniu, przejrzystości i podziale kompetencji przewidzianym w Statucie.
§ 8.
Realizując swój cel, Fundacja działa w duchu:
1. pogłębiania dialogu polsko-niemieckiego,
2. kształtowania i umacniania porozumienia europejskiego,
3. politycznej i ponadpartyjnej niezależności,
4. równoprawnego udziału w życiu społecznym osób o różnym pochodzeniu społecznym, narodowym i etnicznym, w różnym wieku, o różnej orientacji seksualnej, zdolnościach i ograniczeniach, przekonaniach politycznych, religii i światopoglądach.
§ 9.
(1) Do osiągnięcia swego celu, Fundacja powinna:
1. zapewnić utrzymanie:
a) Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży,
b) Miejsca Pamięci,
c) Akademii Europejskiej,
d) Wspólnoty osób nawiązujących do celów Fundacji,
e) ekologicznego gospodarstwa rolnego.
2. wspierać przedsięwzięcia służące rozwojowi życia kulturalnego, gospodarczego oraz ochronie środowiska, przede wszystkim w okolicach wsi Krzyżowa,
3. uczestniczyć w działaniach osób fizycznych i prawnych, których cele są zbieżne z celami Fundacji, oraz wspierać takie działania.
4. W ramach zadań, o których mowa w §9 ustęp (1) w punktach 1-3, Fundacja działa na rzecz:
a) pogłębiania współpracy między narodami oraz integracji europejskiej,
b) promowania i ochrony wolności, praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także kultury demokratycznej,
c) osób z niepełnosprawnościami,
d) rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych,
e) nauki, edukacji, oświaty i wychowania,
f) krajoznawstwa oraz wypoczynku dzieci i młodzieży,
g) kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji,
h) upowszechniania kultury fizycznej i sportu,
i) ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego,
j) wspierania i organizacji wolontariatu,
k) wspierania technicznego, informacyjnego lub szkoleniowego organizacji pozarządowych.
(2) Zapis § 9 ustęp (1) punkt 1, litery a) i b) nie może być zmieniony ani uchylony.
(3) Fundacja może przedsięwziąć dalsze działania, które uzna za potrzebne do osiągnięcia celu Fundacji.
(4) Fundacja dąży wyłącznie i bezpośrednio do realizacji celów pożytku publicznego zgodnie z Ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
(5) Zabrania się:
1. udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem Fundacji w stosunku do jej fundatora lub darczyńców, członków organów lub pracowników Fundacji oraz osób, z którymi pracownicy pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”,
2. przekazywania majątku Fundacji na rzecz jej fundatora lub darczyńców, członków organów lub pracowników Fundacji oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,
3. wykorzystywania majątku na rzecz jej fundatora lub darczyńców, członków organów lub pracowników Fundacji oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika ze statutowego celu Fundacji,
4. zakupu towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą fundatorzy lub darczyńcy, członkowie organów lub pracownicy Fundacji oraz ich osoby bliskie, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
(6) Działalność statutowa Fundacji może być prowadzona jako działalność nieodpłatna lub jako działalność odpłatna w rozumieniu przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego. Obie te formy działalności będą rachunkowo wyodrębnione w stopniu umożliwiającym określenie przychodów, kosztów i wyników przy uwzględnieniu przepisów dotyczących rachunkowości.
(7) Fundacja może prowadzić nieodpłatną i odpłatną działalność pożytku publicznego w zakresie określonym w załączniku nr 1 do niniejszego Statutu (wraz z oznaczeniem PKD).
ROZDZIAŁ III
Organy Fundacji
§ 10.
Fundacja posiada następujące organy władz:
1. Zarząd,
2. Radę Nadzorczą,
3. Radę Fundacji.
Zarząd
§ 11.
(1) Zarząd składa się maksymalnie z trzech członków.
(2) Członkowie Zarządu są powoływani i odwoływani przez Radę Nadzorczą. Rada Nadzorcza może powołać Prezesa Zarządu.
(3) Członkowie Zarządu Fundacji nie mogą być skazani wyrokiem prawomocnym za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
§ 12.
(1) Zarząd jest zobowiązany i uprawniony do podejmowania wszystkich czynności z zakresu merytorycznego, organizacyjnego oraz gospodarczego prowadzenia działalności Fundacji, o ile Statut nie stanowi inaczej. Zarząd prowadzi w szczególności sprawy majątkowe Fundacji według zasad prawidłowej gospodarki, dążąc do realizacji celów Fundacji. Zarząd przygotowuje posiedzenia Rady Nadzorczej i regularnie informuje ją o swojej działalności.
(2) Zarząd reprezentuje Fundację w czynnościach prawnych. Do złożenia ważnego oświadczenia woli w imieniu Fundacji potrzebne jest współdziałanie przynajmniej dwóch członków Zarządu lub jednego członka Zarządu wraz z ustanowionym do tego Pełnomocnikiem. Powołanie Pełnomocnika wymaga zgody Rady Nadzorczej.
(3) Tryb pracy oraz szczegółowe obowiązki i uprawnienia Zarządu określa Regulamin Zarządu, uchwalony przez Radę Nadzorczą.
Rada Nadzorcza
§ 13.
(1) Rada Nadzorcza Fundacji składa się z przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego i maksymalnie czterech dalszych członków.
(2) Nie można łączyć członkostwa w Radzie Nadzorczej z członkostwem w Zarządzie Fundacji oraz Radzie Fundacji. Członkowie Rady Nadzorczej:
a) nie mogą być spokrewnieni, spowinowaceni, pozostawać w podległości służbowej, związku małżeńskim lub we wspólnym pożyciu z członkami Zarządu,
b) nie mogą być skazani wyrokiem prawomocnym za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
(3) Do członków Rady Nadzorczej stosuje się ograniczenia wprowadzone Ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie dla członków organów kontroli lub nadzoru organizacji pożytku publicznego.
§ 14.
(1) Członkowie Rady Nadzorczej powoływani są przez Radę Fundacji w trzecim roku kadencji Rady Fundacji na okres pięciu lat. W razie przedwczesnego wygaśnięcia mandatu możliwe jest powołanie innego członka Rady Nadzorczej na okres do końca kadencji przewidzianej dla poprzednika.
(2) Rada Fundacji wybiera członków Rady Nadzorczej, uwzględniając określone kompetencje konieczne do wykonywania zadań organu nadzorczego. Dotyczy to kompetencji w zakresie prawa, finansów i zarządzania w obszarze wymiany młodzieży i edukacji politycznej oraz historycznej.
(3) Skład Rady Nadzorczej powinien być międzynarodowy. Jej członkowie, w wyważonych proporcjach, powinni być obywatelami przede wszystkim Polski i Niemiec oraz innych krajów. Skład Rady powinien też w wyważonych proporcjach uwzględniać parytet płci.
(4) Rada Fundacji może odwołać członków Rady Nadzorczej z ważnych przyczyn.
(5) Po upływie kadencji członkowie Rady Nadzorczej zobowiązani są wykonywać swoje obowiązki do momentu wyboru nowej Rady Nadzorczej.
§ 15.
(1) Rada Nadzorcza podejmuje decyzje w formie uchwały zwykłą większością głosów obecnych na posiedzeniu członków.
(2) Rada Nadzorcza odbywa posiedzenia przynajmniej dwa razy w roku.
§ 16.
(1) Rada Nadzorcza jest dla Zarządu kolegialnym organem kontrolno-doradczym.
(2) Do kompetencji Rady Nadzorczej należy:
1. powoływanie i odwoływanie członków Zarządu,
2. zatwierdzanie rocznego sprawozdania finansowego Fundacji, a także opiniowanie wszelkich spraw Fundacji związanych z działalnością pożytku publicznego,
3. przyjmowanie sprawozdań Zarządu z rocznej działalności i udzielanie absolutorium jego członkom,
4. podejmowanie uchwał dotyczących rocznego budżetu Fundacji,
5. podejmowanie uchwał dotyczących zmian w strukturze organizacyjnej Fundacji,
6. przygotowanie posiedzenia Rady Fundacji oraz regularne jej informowanie o swojej działalności,
7. powoływanie pełnomocników do reprezentowania Fundacji w czynnościach prawnych.
(3) Zarząd musi również uzyskać zgodę Rady Nadzorczej w sprawach:
1. zaciągania kredytów lub zobowiązań wekslowych powyżej kwoty ustalonej w Regulaminie Zarządu,
2. nabywania, zbywania, obciążania nieruchomości,
3. umorzenia wierzytelności Fundacji w wysokości określonej w Regulaminie Zarządu.
(4) Członkowie Rady Nadzorczej mają dostęp do wszelkich dokumentów Fundacji.
(5) Szczegółowe zadania i kompetencje Rady Nadzorczej określone są w Regulaminie uchwalonym przez Radę Fundacji.
§ 17.
Rada Nadzorcza reprezentuje Fundację w czynnościach prawnych wobec Zarządu. Do złożenia ważnego oświadczenia woli za Fundację potrzebne jest wtedy współdziałanie przynajmniej dwóch członków Rady Nadzorczej.
Rada Fundacji
§ 18.
Rada Fundacji jest kolegialnym organem stanowiącym i doradczym we wszystkich kwestiach strategicznego rozwoju Fundacji.
§ 19.
(1) Rada Fundacji ma minimum 18 i maksimum 24 członków, a w jej skład wchodzi dziewięciu członków Prarady oraz dalsi członkowie.
(2) Członkowie Rady Fundacji powoływani są według następujących zasad:
1. Rada Fundacji na ostatnim posiedzeniu kadencji wybiera instytucje uprawnione do wyznaczenia przedstawiciela do Prarady. Członkami Prarady są przedstawiciele instytucji związanych ideowo z Fundacją. Członkowie Prarady stają się automatycznie członkami przyszłej Rady Fundacji i mają prawo wybierać dalszych członków Rady Fundacji.
2. W skład Prarady wchodzi dziewięć osób:
a) w tym co najmniej po jednym przedstawicielu trzech polskich instytucji, w tym fundator Klub Inteligencji Katolickiej we Wrocławiu oraz co najmniej po jednym przedstawicielu trzech niemieckich lub innych zagranicznych instytucji,
b) jeden przedstawiciel pracowników Fundacji. Zasady wyboru przedstawiciela pracowników ustala Regulamin Rady Fundacji,
c) po jednym przedstawicielu rządu Rzeczypospolitej Polski i rządu Republiki Federalnej Niemiec. W wypadku gdy rządy nie skorzystają z prawa powołania swoich przedstawicieli, miejsce przewidziane dla reprezentantów rządów pozostaje nieobsadzone.
3. Prarada może podejmować decyzje przy obecności co najmniej siedmiu jej członków. Wybór dalszych członków Rady Fundacji spośród osób zaproponowanych przez członków urzędującej Rady Fundacji odbywa się kwalifikowaną większością głosów (2/3). Członkowie Prarady wybierają minimum siedmiu a maksimum 13 dalszych członków Rady Fundacji.
4. Członkowie Prarady zachowują po powołaniu członków Rady Fundacji swoje statutowe prawo wybierania członków Rady Fundacji. W wypadku rezygnacji członka Rady Fundacji w trakcie trwania jej kadencji, wyboru uzupełniającego dokonać mogą członkowie Prarady.
5. W wypadku rezygnacji organizacji z członkostwa w Praradzie, Rada Fundacji jest zobowiązana do dokonania wyborów uzupełniających.
6. Wybrani przez Praradę członkowie Rady Fundacji nie mogą upoważniać innych osób do reprezentowania ich w pracach Rady Fundacji.
7. Rządy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Republiki Federalnej Niemiec powołują po jednym dalszym przedstawicielu do Rady Fundacji, odpowiedzialnym za sprawy międzynarodowej wymiany młodzieży. W wypadku gdy rządy nie skorzystają z prawa powołania swoich przedstawicieli, miejsce przewidziane dla reprezentantów rządów pozostaje nieobsadzone.
8. Członkowie Rady Fundacji powinni w miarę możliwości łącznie dysponować doświadczeniem lub fachową wiedzą w obszarach działania Fundacji (szkolnej i pozaszkolnej międzynarodowej wymianie młodzieży, edukacji obywatelskiej i historycznej, również z zakresu przezwyciężania konfliktów i ekologii, w kwestiach integracji europejskiej i relacji polsko-niemieckich), a także dysponować siecią kontaktów wśród przedstawicieli świata polityki, społeczeństwa obywatelskiego oraz instytucji grantodawczych.
9. Skład Rady Fundacji powinien być międzynarodowy. Jej członkowie, w wyważonych proporcjach, powinni być obywatelami przede wszystkim Polski i Niemiec oraz innych krajów. Skład Rady powinien też w wyważonych proporcjach uwzględniać parytet płci.
(3) Po upływie kadencji Rada Fundacji jest zobowiązana do pełnienia swoich obowiązków do momentu ukonstytuowania się nowej Rady Fundacji.
(4) Członkowie Prarady i Rady Fundacji nie mogą być zatrudnieni w Fundacji oraz nie mogą być od niej zależni ekonomicznie.
§ 20.
Kadencja Rady Fundacji trwa pięć lat. Możliwe jest powołanie członka Rady Fundacji w czasie trwania kadencji na okres do jej końca.
§ 21.
(1) Do kompetencji Rady Fundacji należy:
1. wybór przewodniczącego i zastępcy przewodniczącego Rady Fundacji, tj. prezydium Rady Fundacji,
2. wybór przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego i dalszych członków Rady Nadzorczej oraz ich odwołanie,
3. udzielenie absolutorium członkom Rady Nadzorczej,
4. wyznaczanie strategicznego kierunku rozwoju Fundacji i sprawowanie pieczy nad jego realizacją,
5. powoływanie komisji doradczych na wniosek Zarządu, Rady Nadzorczej lub z własnej inicjatywy,
6. podejmowanie uchwał w sprawie zmiany Statutu Fundacji.
§ 22.
Rada Fundacji zbiera się co najmniej raz w roku na posiedzeniu zwyczajnym.
Nadzwyczajne posiedzenie Rady Fundacji może być zwołane uchwałą Rady Nadzorczej, prezydium Rady Fundacji lub na wniosek co najmniej dziesięciu członków Rady Fundacji.
§ 23.
Rada Fundacji podejmuje decyzje w formie uchwał zwykłą większością głosów obecnych na posiedzeniu członków, z zastrzeżeniem § 27 Statutu. Szczegóły mogą być uregulowane regulaminem, który Rada Fundacji dla siebie uchwala.
ROZDZIAŁ IV
Majątek Fundacji
§ 24.
Początkowy majątek Fundacji pochodzi od Fundatora i jest wskazany w jego oświadczeniu woli o ustanowieniu Fundacji.
Fundacja może nabywać dalszy majątek w każdej formie niezabronionej przez prawo lub przez niniejszy Statut.
§ 25.
(1) Fundacja będzie prowadzić działalność gospodarczą wyłącznie dla uzyskania środków majątkowych i niemajątkowych dla urzeczywistnienia celu Fundacji z przeznaczeniem tych środków na ten cel.
(2) Fundacja będzie prowadzić działalność gospodarczą wyłącznie jako dodatkową w stosunku do działalności pożytku publicznego.
(3) Nadwyżkę przychodów nad kosztami Fundacja przeznaczać będzie na działalność pożytku publicznego.
(4) Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą w zakresie określonym w załączniku nr 2 do niniejszego Statutu (wraz z oznaczeniem PKD).
(5) Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą bezpośrednio lub poprzez wyodrębnione jednostki organizacyjne.
§ 26.
Fundacja może tworzyć spółki prawa handlowego i inne podmioty prawa w kraju i za granicą oraz przystępować do nich.
ROZDZIAŁ V
Postanowienia końcowe
§ 27.
(1) Zmiana Statutu z wyjątkiem § 9 ustęp (2) może być dokonana w drodze uchwały Rady Fundacji podjętej większością dwóch trzecich wybranych na daną kadencję członków Rady Fundacji.
(2) W wypadku braku kworum podczas posiedzenia Rady Fundacji, którego celem jest zmiana Statutu, uchwała może zostać podjęta po posiedzeniu w drodze pisemnego głosowania za pomocą listu lub poczty elektronicznej. Głosowanie przeprowadza prezydium Rady Fundacji, które na ten cel wyznacza co najmniej 14 dni.
§ 28.
O likwidacji Fundacji oraz o przeznaczeniu środków majątkowych pozostałych po jej likwidacji decyduje Rada Fundacji na spotkaniu, które ma odbyć się w Polsce lub w Niemczech, po wysłuchaniu opinii Klubu Inteligencji Katolickiej we Wrocławiu w drodze uchwał podjętych większością dwóch trzecich wybranych na daną kadencję członków Rady Fundacji.
§ 29.
Ministrem właściwym ze względu na cele Fundacji jest Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
§ 30.
Statut niniejszy wchodzi w życie z dniem rejestracji Fundacji.
Załącznik nr 1 do Statutu Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego
/§ 9 ustęp (7)/
1. Fundacja może prowadzić nieodpłatną działalność pożytku publicznego w następującym zakresie (wraz z oznaczeniem PKD):
1) uprawa zbóż, roślin strączkowych i roślin oleistych na nasiona, z wyłączeniem ryżu (01.11.Z),
2) uprawa warzyw, włączając melony oraz uprawa roślin korzeniowych i roślin bulwiastych (01.13.Z),
3) pozostałe uprawy rolne inne niż wieloletnie (01.19.Z),
4) uprawy rolne połączone z chowem i hodowlą zwierząt (działalność mieszana) (01.50.Z),
5) pozostałe drukowanie (18.12.Z),
6) działalność usługowa związana z przygotowywaniem do druku (18.13.Z)
7) pobór, uzdatnianie i dostarczanie wody (36.00.Z),
8) odprowadzanie i oczyszczanie ścieków (37.00.Z).
9) hotele i podobne obiekty zakwaterowania (55.10.Z),
10) obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania (55.20.Z),
11) restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne (56.10.A),
12) wydawanie książek (58.11.Z),
13) pozostała działalność wydawnicza (58.19.Z),
14) działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych (59.11.Z),
15) działalność postprodukcyjna związana z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi (59.12.Z),
16) działalność związana z dystrybucją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych (59.13.Z),
17) działalność związana z projekcją filmów (59.14.Z),
18) pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (70.22.Z),
19) działalność organizatorów turystyki (79.12.Z),
20) działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów (82.30.Z),
21) placówki wychowania przedszkolnego (85.10.Z)
22) pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych (85.51.Z),
23) pozaszkolne formy edukacji artystycznej (85.52.Z),
24) nauka języków obcych (85.59.A),
25) pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane (85.59.B),
26) pomoc społeczna bez zakwaterowania dla osób w podeszłym wieku i osób niepełnosprawnych (88.10.Z),
27) pozostała pomoc społeczna bez zakwaterowania, gdzie indziej niesklasyfikowana (88.99.Z),
28) działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych (90.01.Z),
29) działalność wspomagająca wystawianie przedstawień artystycznych (90.02.Z),
30) artystyczna i literacka działalność twórcza (90.03.Z),
31) działalność obiektów kulturalnych (90.04.Z),
32) działalność muzeów (91.02.Z),
33) działalność historycznych miejsc i budynków oraz podobnych atrakcji turystycznych (91.03.Z),
34) działalność pozostałych organizacji członkowskich, gdzie indziej niesklasyfikowana (94.99.Z),
35) pozostała działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana (96.09.Z).
2. Fundacja może prowadzić odpłatną działalność pożytku publicznego w następującym zakresie (wraz z oznaczeniem PKD):
1) pozostałe drukowanie (18.12.Z),
2) działalność usługowa związana z przygotowywaniem do druku (18.13.Z),
3) obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania (55.20.Z),
4) wydawanie książek (58.11.Z),
5) pozostała działalność wydawnicza (58.19.Z),
6) działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych (59.11.Z),
7) działalność postprodukcyjna związana z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi (59.12.Z),
8) działalność związana z dystrybucją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych (59.13.Z),
9) działalność związana z projekcją filmów (59.14.Z)
10) działalność organizatorów turystyki (79.12.Z),
11) placówki wychowania przedszkolnego (85.10.Z)
12) pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych (85.51.Z)
13) pozaszkolne formy edukacji artystycznej (85.52.Z),
14) nauka języków obcych (85.59.A),
15) pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane (85.59.B),
16) pomoc społeczna bez zakwaterowania dla osób w podeszłym wieku i osób niepełnosprawnych (88.10.Z),
17) pozostała pomoc społeczna bez zakwaterowania, gdzie indziej niesklasyfikowana (88.99.Z),
18) działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych (90.01.Z),
19) działalność wspomagająca wystawianie przedstawień artystycznych (90.02.Z),
20) artystyczna i literacka działalność twórcza (90.03.Z),
21) działalność obiektów kulturalnych (90.04.Z),
22) działalność muzeów (91.02.Z),
23) działalność historycznych miejsc i budynków oraz podobnych atrakcji turystycznych (91.03.Z),
24) działalność pozostałych organizacji członkowskich, gdzie indziej niesklasyfikowana (94.99.Z)
Załącznik nr 2 do Statutu Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego
/§ 25 ustęp (4)/
Przedmiotem działalności gospodarczej Fundacji może być prowadzenie działalności wytwórczej, budowlanej i usługowej w następującym zakresie (wraz z oznaczeniem PKD):
1) pozostała działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana (96.09.Z),
2) działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów (82.30.Z),
3) pośrednictwo w sprzedaży czasu i miejsca na cele reklamowe w radio i telewizji (73.12.A),
4) pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach drukowanych (73.12.B),
5) pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych (Internet) (73.12.C),
6) pośrednictwo w sprzedaży czasu i miejsca na cele reklamowe w pozostałych mediach (73.12.D),
7) pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (70.22.Z),
8) wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (68.20.Z)
9) restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne (56.10.A),
10) hotele i podobne obiekty zakwaterowania (55.10.Z),
11) odprowadzanie i oczyszczanie ścieków (37.00.Z),
12) pobór, uzdatnianie i dostarczanie wody (36.00.Z),
13) uprawy rolne połączone z chowem i hodowlą zwierząt (działalność mieszana) (01.50.Z),
14) pozostałe uprawy rolne inne niż wieloletnie (01.19.Z),
15) uprawa warzyw, włączając melony oraz uprawa roślin korzeniowych i roślin bulwiastych (01.13.Z),
16) uprawa zbóż, roślin strączkowych i roślin oleistych na nasiona, z wyłączeniem ryżu (01.11.Z).