Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Profesora Kazimierza Czaplińskiego (ur. 16 kwietnia 1926 w Puławach), wybitnego inżyniera budownictwa, profesora zwyczajnego Politechniki Wrocławskiej, wieloletniego prezesa Klubu Inteligencji Katolickiej we Wrocławiu (1966-1984), a także działacza Arcybiskupiej Rady Społecznej i Arcybiskupiego Komitetu Charytatywnego, współzałożyciela Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, członka Rady Honorowej naszej Fundacji.

List Biskupów Polskich „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” z 1965 r. stał się przełomem w działalności środowiska katolików świeckich we Wrocławiu i torował drogę do współpracy z Niemcami. Kazimierz Czapliński liczył się do tego grona i wraz z żoną Wandą od początku aktywnie uczestniczył w tych kontaktach, chociażby przy wizytach delegacji Bensberger Kreis z zachodnich Niemiec czy na spotkaniach „Polen-Seminar” w Magdeburgu, później t.zw. seminaria Anny Morawskiej. Z tej aktywności na rzecz pojednania polsko-niemieckiego wynikało wiodąca rola wrocławskiego Klubu Inteligencji Katolickiej przy utworzeniu po 1989 r. polskiej Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Kazimierz Czapliński miał istotny wkład w utworzenie Międzynarodowego Domu Spotkań w Krzyżowej, miejscu byłego majątku rodziny von Moltke, a w 1989 roku podupadłe pałac i folwark pod administracją PGR. Dom rodzinny Czaplińskich we Wrocławiu stał się otwarty dla wielu gości związanych z międzynarodową inicjatywą na rzecz Krzyżowej, w tym Freyi von Moltke.
Kontakty międzynarodowe i fach inżyniera budowlanego prof. Czasplińskiego przyczyniły się zwłaszcza w pierwszych latach inwestycji do rewitalizacji całego kompleksu pałacowego. Działał społecznie w komisji budowlanej przy Radzie Fundacji.
Przez wiele lat zbudował i wzmocnił kontakty z niemiecką Fundacją „Międzynarodowe Centrum Spotkań St. Marienthal” w Ostritz (Saksonia) w roli polskiego przedstawiciela jej Rady Programowej.


Kawaler Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Kawaler Krzyża Oficerskiego Odrodzenia, Kawaler Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Profesor Czapliński, autorytet w dziedzinie budownictwa i konstrukcji metalowych, wychował wiele pokoleń studentów Politechniki Wrocławskiej, gdzie pracował, pełniąc m.in. funkcję dziekana Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego.

Wraz z żoną Wandą stworzyli dużą, kochającą się rodzinę: czworo dzieci, liczne wnuki i prawnuki. Wielu z nich do dziś czuje silny związek z Krzyżową, miejscem, które z taką pasją budowali ich dziadkowie i rodzice. Jesteśmy za to niezmiernie wdzięczni.

Był osobą, która przez całe swoje życie łączyła pasję do nauki z głębokim zaangażowaniem na rzecz pokoju i pojednania w Europie. Zawsze pamiętał o Fundacji, regularnie wysyłając nam sprawozdania ze swojej działalności, co było świadectwem jego troski o naszą wspólną misję. Jego obecność w Krzyżowej była dla nas źródłem inspiracji i mądrości. Będziemy go pamiętać jako człowieka o nieprzeciętnej wrażliwości na potrzeby innych, który swoją pracą i postawą wnosił trwały wkład w budowanie mostów między narodami. Ostatni raz odwiedził Krzyżową w listopadzie 2024 roku, uczestnicząc w nabożeństwie z okazji 35. rocznicy Mszy Pojednania.

Odszedł Człowiek o wielkim sercu i umyśle, oddany nauce, wierze i służbie społeczeństwu. Jego praca i oddanie na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

Składamy wyrazy głębokiego współczucia i słowa otuchy rodzinie oraz wszystkim, których ta śmierć dotknęła.

 

Prezentujemy Państwu list Kazimierza Czaplińskiego do Premiera Tadeusza Mazowieckiego z sierpnia 1989 r., w którym poruszana jest kwestia Krzyżowej. Ten dokument to nie tylko zapis historyczny, ale również dowód na osobistą relację obu panów, których znajomość z działalności w Klubie Inteligencji Katolickiej sięga lat 60. XX wieku. Zapraszamy do lektury:

List K. Czaplinski do T. Mazowieckiego z 1989.pdf

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!