10 grudnia rozpoczyna się siedmiodniowe seminarium „Remembrance, Understanding, Future”, adresowane do młodych ludzi z krajów Bałkanów Zachodnich - Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa i Macedonii Północnej i Serbii – Polski oraz Niemiec.

Jego celem jest przybliżenie doświadczeń procesu polsko-niemieckiego pojednania po II wojnie światowej, przezwyciężania trudnej, naznaczonej traumą przeszłości, oraz wskazanie współczesnych przykładów polsko-niemieckiego dialogu, aby wspólnie z uczestniczkami i uczestnikami zastanowić się, czy i w jakim stopniu stanowić one mogą inspirację dla innych narodów, próbujących odnaleźć porozumienie pomimo trudnej przeszłości.

Kluczowe tematy i działania

Uczestnicy wezmą udział w warsztatach, wykładach i wizytach studyjnych skupiających się na:

  • stosunkach polsko-niemieckich w latach 1939-1989 i obecnie (2024),
  • oddolnych inicjatywach na rzecz dialogu polsko-niemieckiego, prowadzonych w trudnych warunkach w czasach komunizmu,
  • historii i znaczeniu Krzyżowej jako miejsca pojednania, w tym organizacji historycznej Mszy Pojednania,
  • pracach Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej,
  • roli i doświadczeniu Polski w integracji europejskiej,
  • strategiach wykorzystania komunikacji do zwalczania uprzedzeń i przeciwdziałania dezinformacji,

oraz odwiedzą miejsca działające na rzecz dialogu i upamiętniania polsko-niemieckiej historii Dolnego Śląska, takie jak:

  • Dzielnicę Wzajemnego Szacunku / Dzielnicę Czterech Wyznań we Wrocławiu,
  • Centrum Historii Zajezdnia, prezentujące powojenną historię Wrocławia,
  • Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, były nazistowski obóz koncentracyjny,
  • Muzeum Śląskie w Görlitz, odzwierciedlające wspólne polsko-niemieckie dziedzictwo.

 

Znaczenie regionalne i międzynarodowe

Tegoroczna edycja seminarium jest czwartą z kolei - po udanych sesjach w 2017, 2018 i 2019 roku. Seminarium zostało zawieszone w 2020 r. z powodów związanych z pandemią. Jego organizacja jest możliwa tylko dzięki wspólnej inicjatywie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec oraz Fundacji "Krzyżowa".

W seminarium wezmą udział 23 osoby, pochodzące z dziewięciu krajów (w polskiej grupie jest osoba z Ukrainy).

W tym kontekście z prawdziwą przyjemnością informujemy, że inicjatywa reaktywacji projektu została zauważona i podkreślona w Joint Declaration on Reaffirming Good Neighbourly Relations and Regional Cooperation on the Occasion of the 10th Anniversary of the Berlin Process - na szczycie, który odbył się w Berlinie 14 października. Wspomniany dokument zachęca kraje do wspierania inicjatyw młodzieżowych, takich jak „odnowiona polsko-niemiecka inicjatywa Bałkanów Zachodnich w Krzyżowej/Kreisau” oraz do wspierania wymiany młodzieży i pojednania między młodymi ludźmi z Szóstki Bałkanów Zachodnich i krajów partnerskich.

Seminarium zostało sfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polski oraz Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu.



Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!