28.09.2022 w Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie odbędzie się panel dyskusyjny: 

Wojna i pojednanie: drogi prowadzące z przeszłości do przyszłości (Niemcy, Polska i Europa od 1945 do dziś), z udziałem dr. hab Roberta Żurka - członka zarządu, dyrektora zarządzającego Fundacji “Krzyżowa”.

19 lutego 2022 roku ukazało się niemieckie tłumaczenie książki Władysława Bartoszewskiego “Kropla drąży skałę? Co mówiłem do Niemców i o Niemcach przez ponad pół wieku”. Książka ukazała się w przeddzień setnej rocznicy urodzin Bartoszewskiego w serii Przełomy i ludzie dialogu. Z historii polsko-niemieckiego porozumienia, wydawanej przez Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie. Seria obejmuje publikacje, które dotyczą specyfiki stosunków polsko-niemieckich, a w szczególności polsko-niemieckich procesów dialogowych w XX wieku. 

 

W tomie znalazły się teksty poświęcone II wojnie światowej, jej długofalowym skutkom oraz dialogowi polsko-niemieckiemu w okresie powojennym. Zawiera także refleksje na temat integracji europejskiej na przełomie wieków oraz roli Polski i Niemiec w Unii Europejskiej. Zwłaszcza te ostatnie refleksje, w których autor zdaje się przewidywać te symptomy kryzysu, porządku demokratycznego i wzbierającej fali populizmu, których jesteśmy obecnie świadkami w Europie i na świecie. Skłaniają do głębszej refleksji nad historycznymi rozdziałami minionego "stulecia przemocy" i nad naszą teraźniejszością, która od 24 lutego 2022 r. znajduje się w cieniu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

 

Z perspektywy wydarzeń wojennych w Ukrainie i w oparciu o myśl Władysława Bartoszewskiego prelegenci zajmą stanowisko wobec trzech ważnych aktualne pytań: 

  • W jakim stopniu demokratyczny porządek UE jest zagrożony przez populizm, ale także przez obojętność "milczącej większości" i egoizm społeczeństw i państw UE wobec agresywnej polityki zagranicznej Rosji?
  • Na ile inicjatywy pojednania między narodami Europy, w tym Polakami, Niemcami, Ukraińcami i Rosjanami, są ważne w dobie nowych podziałów Europy i świata na nowe strefy wpływów i interesów?
  • W jakim stopniu ponadnarodowe programy edukacyjne i wymiany młodzieży mogą przyczynić się do eliminacji agresywnych nacjonalizmów? Co możemy teraz zrobić w tej dziedzinie z perspektywy traumatycznych doświadczeń wojny rosyjsko-ukraińskiej?
     

W dyskusji panelowej wezmą udział:

Arndt Freytag von Loringhoven, były ambasador Niemiec w Polsce, Stephan Erb (DPJW, Poczdam), dr Paulina Gulińska-Jurgiel (Aleksander-Brückner-Centrum Studiów Polskich, Halle), prof. Andrii Portnov (Uniwersytet Europejski Viadrina - proszony), dr hab. Robert Żurek (członek zarządu, dyrektor zarządzający Fundacji “Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego).


Moderacja:

Benjamin Voelkel

 

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!