Nakładem Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie ukazała się nowa książka – „Protagonista w cieniu. Enno Meyer w procesie pojednania Niemców z Polakami i Żydami", pod redakcją naukową Burkharda Olschowsky’ego. Jest to polskie tłumaczenie antologii, którą w niemieckim oryginale opublikowało w 2019 r. wydawnictwo De Gruyter. Książka ta jest pierwszym tomem w serii Przełomy i ludzie dialogu. Z historii polsko-niemieckiego porozumienia, wydawanej przez CBH PAN. Przedstawieni w niej ludzie – zarówno znani, jak i rzadziej zauważani w szerszych debatach publicznych – wnieśli w XX w. istotny wkład do porozumienia polsko-niemieckiego. Jednym z redaktorów naukowych serii jest dr hab. Robert Żurek, dyrektor zarządzający Fundacji "Krzyżowa". 

„Protagonista w cieniu" zawiera wspomnienia o Enno Meyerze (1913–1996), niemieckim historyku i nauczycielu gimnazjalnym z Oldenburga. Meyer, który w czasie II wojny światowej służył w Wehrmachcie, od lat 50. poświęcił się pojednaniu Niemców z Polakami i Żydami. Skoncentrował się na obszarze, który znał najlepiej – kształtowaniu młodzieży w duchu otwartości i racjonalizmu. Jego 47 tez dotyczących nauczania polsko-niemieckiej historii stało się istotnym wstępem do powojennego dialogu podręcznikowego i utorowało drogę do działalności Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej Historyków i Geografów.

Książka w fascynujący sposób przybliża atmosferę powojennych relacji Niemców z Polakami, złożoność niemieckich postaw wobec nazistowskiej przeszłości i wytrwałość Meyera w swojej misji, która zarówno w RFN i NRD, jak i w PRL napotykała tak przychylność, jak i przeszkody.

Wersja cyfrowa książki w formacie PDF (wkrótce także w formatach MOBI i EPUB) dostępna jest bezpłatnie na: www.publikacje.pan.pl

W dwóch kolejnych tomach serii Przełomy i ludzie dialogu. Z historii polsko-niemieckiego porozumienia, znajdą się wspomnienia Markusa Meckela w tłumaczeniu na język polski oraz przemówienia Władysława Bartoszewskiego w tłumaczeniu na język niemiecki.

Seria Przełomy i ludzie dialogu. Z historii polsko-niemieckiego porozumienia, tom 1
Redaktorzy naukowi serii: prof. John Connelly, dr Maciej Gugała, prof. Igor Kąkolewski, dr Burkhard Olschowsky, dr Dominik Pick, prof. Maren Röger, dr hab. Magdalena Saryusz-Wolska, dr Marcin Wiatr, dr hab. Robert Żurek

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!