Zapraszamy do lektury naszego subiektywnego przeglądu artykułów, które ukazały się w ostatnich dniach. Mamy nadzieję, że będą one dla Was interesujące, zaskakujące lub też budzące dyskusję i zachęcające do polemiki.
Nie chodzi o to, aby się z prezentowanymi głosami zawsze zgadzać, a raczej o to, żeby mieć świadomość jak obecną rzeczywistość widzą inni. Po prostu warto wiedzieć więcej.
#Krzyżowa_czyta #Krzyżowa_poleca
(…) Na Ukrainie posągi komunistycznych przywódców miały konkretny cel polityczny: przypominały o wspólnej sowieckiej historii, którą Rosja nadal wykorzystywała do wywierania wpływu i zachowania swojej dominacji nad dawnym państwem satelitarnym jeszcze długo po odzyskaniu przez nie niepodległości.
Kiedy w 2014 r. Rosja zaanektowała Półwysep Krymski i zaczęła podsycać gwałtowne, prorosyjskie powstanie na wschodniej Ukrainie, te symbole rosyjskiej władzy stały się jaskrawym przypomnieniem o trwającej na Ukrainie walce o suwerenność.
W 2015 r. rząd Ukrainy przyjął ustawę, która formalnie zrównała reżim sowiecki z nazistowskim i nakazała usunięcie z ulic całego kraju wszelkich symboli obu tych ideologii. Według ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, w latach 2015–2020 zburzono około 2,4 tys. komunistycznych pomników.
Pogarda jest jedną z wielu emocji, które ludzie mają w szerokim wachlarzu uczuć, do jakich są zdolni. Nie sposób sprawić, by całkowicie się jej wyzbyli. Można więc pytać, czy istnieją takie rodzaje pogardy, które można byłoby uznać za akceptowalne.
(…) Sędziwi władcy Arabii Saudyjskiej i Kuwejtu, najstarsi przywódcy świata arabskiego, trafili do szpitali. Na początku roku, przeżywszy osiemdziesiąt lat, umarł sułtan Omanu. Na tronach monarchii z Półwyspu Arabskiego dokonuje się zmiana pokoleń.
(…) W cieniu wielkiej wojny handlowej, która toczy się między Stanami Zjednoczonymi oraz Chińską Republiką Ludową, jeden z globalnych graczy stara się grać na wielu fortepianach. Relacje pomiędzy Niemcami a Chińską Republiką Ludową są ciekawe i mają długą historię. Czy ostatnie wydarzenia położą się cieniem między dwoma partnerami, których dialog toczy się od ponad stu lat?
Przegląd został przygotowany przez pracowników Akademii Europejskiej Fundacji „Krzyżowa”.