Zapraszamy do lektury naszego subiektywnego przeglądu artykułów, które ukazały się w ostatnich dniach. Mamy nadzieję, że będą one dla Was interesujące, zaskakujące lub też budzące dyskusję i zachęcające do polemiki.

Nie chodzi o to, aby się z prezentowanymi głosami zawsze zgadzać, a raczej o to, żeby mieć świadomość jak obecną rzeczywistość widzą inni. Po prostu warto wiedzieć więcej.

#Krzyżowa_czyta #Krzyżowa_poleca

30 lat temu, 27 maja 1990 r., odbyły się w Polsce pierwsze od kilkudziesięciu lat wybory samorządowe. Były to zarazem pierwsze w III RP w pełni wolne wybory. Przywrócenie samorządności wspólnot lokalnych uznawane jest za jedną z najważniejszych reform okresu transformacji ustrojowej.

(…) Ogłoszona w ostatnich dniach wspólna propozycja kanclerz Niemiec i prezydenta Francji może zdefiniować przyszłość Unii Europejskiej na kolejne dekady. Stanowi ona dawno nie słyszany w Europie mocny, konstruktywny głos, będący próbą zamanifestowania przywództwa – rozumianego także jako odpowiedzialność za kształt europejskiej integracji. Propozycja jest efektem dialogu i kompromisu, łagodzącym narastające wewnątrz UE animozje – trudno o bardziej symboliczny gest, niż wspólna propozycja zgłoszona przez państwa, uważane dotąd za liderów obu przeciwstawnych obozów.

Naukowcy z różnych dziedzin i zakątków świata łączą siły w walce z koronawirusem na niespotykaną dotąd skalę. Jednak kres globalnej grze zespołowej może położyć wynalezienie szczepionki, na co polityczni decydenci i koncerny farmaceutyczne już ostrzą sobie zęby. 

Prezydent Władimir Putin przeżywa ciężkie czasy. Tej wiosny obywatele w referendum mieli się zgodzić na zmianę konstytucji, by mógł rządzić Rosją do późnej starości. Moskwa miała gościć najważniejszych światowych przywódców na triumfalnych obchodach zakończenia II wojny światowej. No i w kraju miało nie być koronawirusa. Żadnego z tych zadań nie udało się wykonać.

(…) Nowoczesność polskich miast polega na tym, że bierze się rozwiązanie, które było nowoczesne 50 lat temu i je trochę odmalowuje. Nie ma w tym żadnej progresywności, to wsteczniactwo czystej wody. Nie ma od tej postawy wyjątków. Trudno znaleźć miejsca, w których się rozumie, że za chwilę naszym największym marzeniem będzie stabilne trwanie w status quo. Że mówienie dziś o rozwoju, to jest już gadanie z przeszłości.

Przegląd został przygotowany przez pracowników Akademii Europejskiej Fundacji „Krzyżowa”.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!