Zapraszamy na dyskusję w ramach cyklu "Geschichte in Pankow" o inspirującej, barwnie napisanej biografii politycznej i intelektualnej Stanisława Stommy. O książce opartej na szerokich badaniach, prezentującej historię jednego z najważniejszych pionierów powojennego polsko-niemieckiego dialogu, rozmawiać będą w Berlinie w Centrum Badań Historycznych PAN: Radosław Ptaszyński – autor książki (Uniwersytet Szczeciński) oraz wybitni znawcy twórczości i działalności Stanisława Stommy – Wolfgang Pailer (Berlin) i Robert Żurek (Fundacja Krzyżowa).

Zobacz więcej: http://www.cbh.pan.pl

Stanisław Stomma (1908-2005), polski prawnik, doktor habilitowany nauk prawnych, nauczyciel akademicki, publicysta, działacz katolicki i polityk należał w PRL w latach 60. i 70. XX wieku do pionierów polsko-niemieckiego dialogu i pojednania. Już od 1957 roku nawiązywał kontakty ze środowiskami politycznymi w RFN, otwarcie formułując przy tym warunek nienaruszalności powojennych granic.

W 1969 roku jako pierwszy polski poseł został przyjęty przez prezydenta Niemiec Gustava Heinemanna. W 1980 roku opublikował przełomową dla polsko-niemieckiego dialogu książkę Czy fatalizm wrogości? Refleksje o stosunkach polsko-niemieckich 1871–1933. Po przełomie 1989 roku uczestniczył w gremiach związanych z kształtowaniem polskiej polityki zagranicznej. Był również członkiem Towarzystwa Polsko-Izraelskiego i Rady ds. Stosunków Polsko-Żydowskich przy Prezydencie RP.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!