„ FREYA - miłość w czasach oporu” to film dokumentalny, który prezentuje historię Freyi von Moltke oraz jej męża Helmutha Jamesa, opozycjonisty zamordowanego przez nazistów w 1945 r.. Helmuth James von Moltke już w momencie przejęcia władzy przez Hitlera rozpoznał związane z tym niebezpieczeństwo dla Niemiec i całej Europy. Był jednym z twórców antynazistowskiej grupy, nazwanej potem Kręgiem z Krzyżowej. Jego żona, Freya, również zaangażowana w działania Kręgu, była gospodynią obrad grupy w dolnośląskim majątku rodzinnym w Krzyżowej. Trzynaście lat małżeństwa, wspólne zaangażowanie w opozycję antyhitlerowską, szczególnie zaś ostatnie miesiące Helmutha Jamesa, spędzone w więzieniu w oczekiwaniu na śmierć, to dramatyczne apogeum filmu, opowiedziane przez 90-letnią Freyę oraz przez poruszające fragmenty listów, jakie na pożegnanie pisali do siebie w pełnej świadomości bliskiego końca. Freya opowiada w filmie o całym swoim życiu, o dzieciństwie, o swej wielkiej miłości, która przetrwała śmierć i towarzyszyła jej przez całe życie, o tułaczce i nowej ojczyźnie w amerykańskim Vermont, o spotkaniach z Polską, i o tym, co było największą radością ostatnich 20 lat życia – powstaniu Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w dolnośląskiej Krzyżowej, który odwiedzała regularnie aż do 2004 r. Zmarła w styczniu 2010 r. w wieku prawie 99 lat. Jej pełną życia i humoru opowieść uzupełnia w filmie syn, Helmuth Caspar von Moltke.
„Berlin jest ochydny. Na Unter den Linden gęsta masa ludzi przelewa się podziwiając sztandary. Wczoraj oglądałem idiotyczny film o Igrzyskach Olimpijskich. Od razu zacząłem myśleć o emigracji. Już dawno żaden film tak mnie nie zdeprymował. Odczłowieczona masa ludzka, nic innego. A najgorsze, że bierze w tym udział tylu ludzi, o których mam dobre zdanie. Chyba nie widzą jakie to jest wstrętne i poniżające.“ Helmuth James w liście do Freyi latem 1936 r.
"Tak Kochanie, to jest koniec naszego życia. Dopiero w tym roku zrozumiałem, że za życie trzeba być wdzięcznym. Obydwoje wiedzieliśmy, że tę cenę może trzeba będzie zapłacić. Nie wiem, czy będę mógł do Ciebie jeszcze napisać. Każdy kolejny list piszę z myślą, że jest on moim ostatnim.” Helmuth James w liście do Freyi z berlińskiego więzienia Tegel we wrześniu 1944 r.
„Zawsze uważałam, że się opłacało. I dlatego nigdy nie byłam zupełnie zrozpaczona. Oczywiście nie było to łatwe, ale proszę was: stracić męża na polu walki to jeszcze grosze. Znacznie gorsze! Może wy tego nie rozumiecie, ale dla nas działania przeciwko nazistom, obojętnie jakie, były dobrą rzeczą! Natomiast pójść na wojnę dla Hitlera to koszmar!” – Freya w filmie
Czas trwania filmu: 87 min.
występują: Freya von Moltke, Helmuth Caspar von Moltke, Vivi Vassileva (marimba)
scenariusz i reżyseria: Antje Starost i Hans Helmut Grotjahn *
montaż: Anne Bernini
muzyka: Büdi Siebert
zdjęcia: Hans Helmut Grotjahn
produkcja: Antje Starost Film Produktion
*Antje Starost i Hans Helmut Grotjahn – damsko-męski duet scenarzystów oraz reżyserów filmów dokumentalnych, którzy wielokrotnie zostali nagrodzeni na niemieckich i międzynarodowych festiwalach filmowych. Ponadto, od 1981 roku, Antje Starost jest także producentką filmową.
Najbardziej znanym filmem pary jest „DER DIPLOMAT – Stéphane Hessel“, który obrazuje historię żołnierza francuskiego ruchu oporu, więźnia obozów koncentracyjnych Buchenwald oraz Dora, współautora tekstu Powszechnej deklaracji praw człowieka ONZ oraz autora manifestu Buntujcie się! (2011).
Film „FREYA - miłość w czasach oporu”, ze względu na swą ponadczasową wymowę, w Niemczech otrzymał miano „szczególnie wartościowego filmu dokumentalnego". Zobrazowana historia Freyi i Helmutha Jamesa von Moltke, członków Kręgu z Krzyżowej, jest pierwszym filmem Antje Starost i Hansa Helmuta Grotjahna pokazywanym w Polsce.