Relacje polsko-niemieckie. Czy umiemy docenić to, co osiągnęliśmy? Refleksja na 30-lecie traktatu o dobrym sąsiedztwie || dr hab. Robert Żurek
Każdy z nas doświadczył kiedyś takiej sytuacji: zadajemy sobie trud, staramy się stworzyć jak najwyższą jakość, ale adresaci naszych działań jakby tego nie dostrzegali. Wystarczy jednak jeden błąd, by każdy go zauważył, a potem wypunktował, podważając wcześniejsze osiągnięcia.
Ten mechanizm występuje zarówno w naszych relacjach międzyludzkich i zawodowych, jak i w sferze publicznej czy politycznej. Zwracam na to uwagę, ponieważ odnoszę wrażenie, że w podobny sposób postrzegane są relacje polsko-niemieckie. Ożywiamy się, gdy dzieje się w nich coś niedobrego, natomiast przestaliśmy zwracać uwagę na to, że wciąż na naszych oczach dokonuje się „cud pojednania” (Władysław Bartoszewski).
Klaus Zernack, nieżyjący już niemiecki historyk, który w ogromnym stopniu przyczynił się do zmiany podejścia niemieckiej historiografii do Polski i relacji polsko-niemieckich, powtarzał, że trudno znaleźć w historii narodów Europy tak wielkie wyobcowanie, jakie było udziałem Polaków i Niemców po II wojnie światowej. Trudno nam sobie dzisiaj wyobrazić skalę wrogości, bólu, strachu, pogardy i nienawiści, które dzieliły naszych przodków jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Ani jedni, ani drudzy nie wierzyli, że Polacy i Niemcy będą kiedyś mogli być dobrymi sąsiadami, partnerami, przyjaciółmi. (...)
czytaj dalej
Joachim Trenkner – Pożegnanie | dr Paulina Gulińska-Jurgiel
Pod koniec 2020 roku pożegnaliśmy Joachima Trenknera – niemieckiego dziennikarza, wieloletniego współpracownika mediów niemieckich, amerykańskich i polskich, od 1997 związanego z „Tygodnikiem Powszechnym”.
Joachim Trenkner był jedną z tych osób, którym zawdzięczamy „cud pojednania" (W. Bartoszewski). Jako dziennikarz aktywny zarówno w niemieckich, jak i polskich mediach, w dużym stopniu przyczynił się do przezwyciężania resentymentów i zbliżenia obu narodów. Zwłaszcza teraz, w roku, gdy będziemy świętować 30-lecie traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, ważne jest, aby przypominać o osobach, które przyczyniły się do pokojowego współistnienia obu narodów.
Zachęcamy Państwa do przeczytania wspomnienia o Joachimie Trenknerze, które przygotowała dla nas dr Paulina Gulińska-Jurgiel, autorka wywiadu-rzeki z Joachimem Trenknerem „Niemieckie lustro".
czytaj dalej