Newsletter

Nie jestes połączony. Newsletter może zawierać informacje dostępne jedynie kiedy jesteś online.

Newsletter Krzyżowa 1/2021

Newsletter Krzyżowa 1/2021
NEWSLETTER
1/2021
Szanowni Państwo,

Witamy po raz pierwszy w 2021 roku! Niestety, to wciąż czas naznaczony pandemią i wymuszonymi przez nią ograniczeniami. A tak bardzo wszystkim nam potrzeba kontaktu z innymi ludźmi i swobody przemieszczania się. Mamy jednak nadzieję, że zbliżamy się do tego momentu, gdy Krzyżowa znowu będzie przepełniona rozmowami w różnych językach, śmiechem i muzyką.

Sytuacja Fundacji, podobnie jak innych podobnych organizacji, pozostaje trudna, ale mimo ograniczeń - finansowych i fizycznych, powodowanych pandemią, nie próżnujemy. Mogą Państwo przeczytać o naszych projektach, które od początku roku wypełniają wirtualną Krzyżową. W numerze polecamy również nasze najnowsze publikacje. Chcemy się też Państwu pochwalić naszymi sukcesami – Fundacja „Krzyżowa” została pierwszym polskim zdobywcą Nagrody im. Altiero Spinelliego, a prof. Waldemar Czachur (przewodniczący Rady Fundacji) i dr hab. Robert Żurek (dyrektor zarządzający) znaleźli się w gronie pięćdziesięciu osobistości określonych mianem „verdiente Versöhner", czyli osób zasłużonych dla polsko-niemieckiego pojednania.
 
W tym numerze Newslettera chcemy też rozpocząć refleksję na temat historii i osiągnięć relacji polsko-niemieckich. W tym roku obchodzimy bowiem 30-lecie traktatu o dobrym sąsiedztwie, a właśnie ta rocznica powinna stać się momentem, gdy zastanowimy się jak wiele udało nam się wspólnie osiągnąć – mimo różnic, kryzysów i wciąż obecnych uprzedzeń. Dlatego zapraszamy do lektury działu FORUM KRZYŻOWA, a w nim tekstu dr. hab. Roberta Żurka „Relacje polsko-niemieckie. Czy umiemy docenić to, co osiągnęliśmy? Refleksja na 30-lecie traktatu o dobrym sąsiedztwie” oraz wspomnienia o Joachimie Trenknerze (autorstwa dr Pauliny Gulińskiej-Jurgiel) – jednej z tych osób, dzięki którym „cud pojednania” (Władysław Bartoszewski) był możliwy. W tym kontekście wspominamy również dr Ewę Unger – zmarłą w zeszłym roku współzałożycielkę Fundacji „Krzyżowa”, osobę bardzo zasłużoną w budowaniu relacji polsko-niemieckich. W numerze znajdziecie Państwo zaproszenie na uroczystości wspomnieniowe, które odbędą się 13 marca i będą transmitowane online.

W Krzyżowej zdążyliśmy mieć w tym roku piękną zimę, a teraz czekamy na równie piękną wiosnę! Mamy nadzieję, że w kolejnym numerze będziecie Państwo mogli podziwiać zdjęcia z kwitnącej już Krzyżowej. A tymczasem życzymy Państwu zdrowia, siły, cierpliwości i zapraszamy do lektury!

Redakcja Newslettera
FORUM KRZYŻOWA

Relacje polsko-niemieckie. Czy umiemy docenić to, co osiągnęliśmy? Refleksja na 30-lecie traktatu o dobrym sąsiedztwie || dr hab. Robert Żurek

Każdy z nas doświadczył kiedyś takiej sytuacji: zadajemy sobie trud, staramy się stworzyć jak najwyższą jakość, ale adresaci naszych działań jakby tego nie dostrzegali. Wystarczy jednak jeden błąd, by każdy go zauważył, a potem wypunktował, podważając wcześniejsze osiągnięcia.

Ten mechanizm występuje zarówno w naszych relacjach międzyludzkich i zawodowych, jak i w sferze publicznej czy politycznej. Zwracam na to uwagę, ponieważ odnoszę wrażenie, że w podobny sposób postrzegane są relacje polsko-niemieckie. Ożywiamy się, gdy dzieje się w nich coś niedobrego, natomiast przestaliśmy zwracać uwagę na to, że wciąż na naszych oczach dokonuje się „cud pojednania” (Władysław Bartoszewski).

Klaus Zernack, nieżyjący już niemiecki historyk, który w ogromnym stopniu przyczynił się do zmiany podejścia niemieckiej historiografii do Polski i relacji polsko-niemieckich, powtarzał, że trudno znaleźć w historii narodów Europy tak wielkie wyobcowanie, jakie było udziałem Polaków i Niemców po II wojnie światowej. Trudno nam sobie dzisiaj wyobrazić skalę wrogości, bólu, strachu, pogardy i nienawiści, które dzieliły naszych przodków jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Ani jedni, ani drudzy nie wierzyli, że Polacy i Niemcy będą kiedyś mogli być dobrymi sąsiadami, partnerami, przyjaciółmi. (...)

czytaj dalej


Joachim Trenkner – Pożegnanie | dr Paulina Gulińska-Jurgiel

Pod koniec 2020 roku pożegnaliśmy Joachima Trenknera – niemieckiego dziennikarza, wieloletniego współpracownika mediów niemieckich, amerykańskich i polskich, od 1997 związanego z „Tygodnikiem Powszechnym”.

Joachim Trenkner był jedną z tych osób, którym zawdzięczamy „cud pojednania" (W. Bartoszewski). Jako dziennikarz aktywny zarówno w niemieckich, jak i polskich mediach, w dużym stopniu przyczynił się do przezwyciężania resentymentów i zbliżenia obu narodów. Zwłaszcza teraz, w roku, gdy będziemy świętować 30-lecie traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, ważne jest, aby przypominać o osobach, które przyczyniły się do pokojowego współistnienia obu narodów.

Zachęcamy Państwa do przeczytania wspomnienia o Joachimie Trenknerze, które przygotowała dla nas dr Paulina Gulińska-Jurgiel, autorka wywiadu-rzeki z Joachimem Trenknerem „Niemieckie lustro".

czytaj dalej

W TYM NUMERZE

Fundacja „Krzyżowa” pierwszym polskim zdobywcą Nagrody im. Altiero Spinelliego

Pod koniec 2020 roku, Komisja Europejska ogłosiła listę zwycięzców trzeciej edycji konkursu o Nagrodę im. Altiero Spinelliego. Wśród 16 laureatów z całej Europy znalazła się Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, stając się tym samym pierwszą w historii tego konkursu organizacją z Polski, która zdobyła takie wyróżnienie.

Nagroda im. Altiero Spinelliego przyznawana jest od 2017 roku i jest wyrazem uznania dla wybitnych działań, które promują zrozumienie Unii Europejskiej, jako projektu integracyjnego, oraz jej wartości. Skupia się ona w szczególności na inicjatywach, które pomagają młodym obywatelom i obywatelkom zaangażować się w procesy demokratyczne kształtujące przyszłość UE. W ostatniej edycji Nagrody im. Altiero Spinelliego oceniano działania podjęte w 2019 roku i pracę Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej uznano za wyróżniającą się na gruncie europejskim.

Zapraszamy do oglądania transmisji z uroczystości wręczenia Nagród im. Altiero Spinelliego w dniu 17 marca 2021 r., o godz. 17.00 na profilu FB Komisji Europejskiej. Transmisję z wydarzenia udostępnimy również na profilu FB Fundacji „Krzyżowa".

czytaj dalej

Prof. Waldemar Czachur oraz dr hab. Robert Żurek w gronie "verdiente Versöhner" – osób zasłużonych dla polsko-niemieckiego pojednania

Z prawdziwą radością i dumą przyjęliśmy informację, że przewodniczący Rady Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego – prof. Waldemar Czachur oraz dyrektor zarządzający Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego – dr hab. Robert Żurek znaleźli się w gronie pięćdziesięciu osobistości określonych mianem „verdiente Versöhner", czyli osób zasłużonych dla polsko-niemieckiego pojednania. W liście skierowanym przez Ambasadora RFN w Polsce - Arndta Freytaga von Loringhovena do obu wyróżnionych, podkreślono ich zasługi w budowanie porozumienia polsko-niemieckiego m.in. poprzez zaangażowanie w działalność Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.

Wyróżnienie „verdiente Versöhner" przyznane zostało przez Ambasadę Niemiec w związku z 50. rocznicą uklęknięcia Willy’ego Brandta przed pomnikiem Ofiar Getta w Warszawie.

W związku z 50. rocznicą wizyty Willy'ego Brandta polecamy artykuł dr. hab. Roberta Żurka, który ukazał się w na portalu WIĘŹ.PL: „Jak Niemcy zmieniły kurs i zerwały z negatywną polityką wobec Polski”.

czytaj dalej

Polsko-niemieckie warsztaty online z wykorzystaniem metody Betzavta - styczeń - luty 2021 rok

Fundacja „Krzyżowa” wraz z Adam Institute for Democracy and Peace w Izraelu zakończyła właśnie pierwsze w tym roku polsko-niemieckie seminarium pt. „Spotkania Polaków i Niemców. Stawianie czoła wyzwaniom demokracji - tym, które są podobne, i tym, które są odmienne”. Seminarium prowadzone było online przez 4 kolejne poniedziałki od 25.01. do 15.02. przez twórczynię metody Betzavta Uki Maroshek-Klarman.

W seminarium wzięło udział 21 osób, część z nich to nauczyciele i nauczycielki, a także edukatorzy i edukatorki zawiązani z pracą z młodzieżą, często w kontekście polsko-niemieckim. Tematy, którym się przyglądano dotyczyły tożsamości narodowych w kontekście pracy z międzynarodowymi grupami młodzieży, kwestie władzy i nierówności, kwestie stereotypów i podejścia do nich oraz kwestie migracji.

czytaj dalej

Wymiany młodzieżowe online. Spotkanie informacyjne - 24.02.2021

Dziękujemy, z partnerem z Niemiec, za świetne spotkanie. Miło było znowu poczuć się członkiem Wspólnoty Krzyżowej...

24 lutego, z inicjatywy Fundacji "Krzyżowa", odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące młodzieżowych wymian polsko-niemieckich online. 50 uczestniczek i uczestników reprezentujących szkoły z Polski i Niemiec, wzięło udział wydarzeniu zorganizowanym na platformie Zoom, aby móc zaplanować nadchodzący sezon spotkań młodzieży. Specjalistki z Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej przedstawiły innowacyjne formy i tematy proponowanych spotkań, takie jak “Edukacja Globalna”, “Etyka w Internecie”, “Historia nierówności i dyskryminacji”.

Wszystkie uczestniczki i uczestnicy dobrze wspominali wcześniejsze spotkania w Krzyżowej i wielu z nich z niecierpliwością czeka na możliwość spotkania się na żywo i spędzenia wspólnego czasu.

czytaj dalej

Szkolenie Online „Social Justice and Diversity” - 28.01-16.02.2021

W czterodniowym szkoleniu „Social Justice and Diversity”, które odbyło się online w dniach od 28 stycznia do 16 lutego 2021 r., wzięło udział 30 uczestników z Polski i Niemiec. Dla komfortu wszystkich uczestniczących, było ono tłumaczone symultanicznie. Szkolenie prowadziły trenerki specjalizujące się w tematyce sprawiedliwości społecznej - Leah Carola Czollek i Gudrun Perko.

Wśród poruszanych zagadnień skoncentrowano się głównie na kwestiach społeczno-kulturowej płci, nieheteronormatywności i (hetero) seksizmu. Szkolenie było dedykowane osobom zajmującym się zawodowo edukacją, aktywistom, miltiplikatorom niemiecko-polskiej pracy z młodzieżą oraz osobom działającym na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, którzy chcieli wymienić poglądy na temat aktualnych wydarzeń w Polsce i Niemczech oraz poznać koncepcję „sprawiedliwości społecznej i różnorodności”. 

czytaj dalej

Local History on Instagram - 5.02-5.03.2021

Przenieśmy lokalną historię na Instagram. Spróbujmy zastanowić się w jaki sposób zapamiętujemy wydarzenia historyczne, które miały miejsce w naszej okolicy i jak kultura pamięci wpływa na nasze spojrzenie na przeszłość. Takie były główne przesłania projektu „Local History on Instagram”, w którym bierze udział około 25 uczestników z Polski i Niemiec. Projekt rozpoczął się 5 lutego 2021 r. i trwać będzie do 5 marca 2021 r. za pośrednictwem platformy internetowej Zoom.

Podczas czterodniowych warsztatów w ramach projektu „Local History on Instagram” uczestnicy zajmują się różnymi tematami. Pierwszego dnia miało miejsce wprowadzenie do projektu, uczestnicy poznali jego założenia oraz organizatorów – Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego oraz organizacje Kreisau Initiative e.V. i Welcome in! Fulda e. V. Następnie, w małych grupkach rozmawiali o tym, czy spotkali się ostatnio z jakąś osobą, która wykazała się szczególną odwagą oraz czy znają jakieś lokalne historie, które kojarzą się z bohaterskimi postawami.

czytaj dalej

„Edukacja. Dialog. Pamięć. Warsztaty w Krzyżowej” - 23.02.2021

23 lutego odbyło się webinarium poświęcone wyzwaniom, jakie stoją przed edukacją młodzieży szkolnej na temat kultury dialogu oraz edukacji historycznej, w którym udział wzięło 46 nauczycieli i edukatorów z Polski i Niemiec.

Webinarium zostało organizowane jest przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego oraz Bayerische Landeszentrale für politische Bildungsarbeit. Było ono pierwszym ze spotkań zorganizowanych w ramach projektu „Miejsce edukacji Krzyżowa / Lernsort Kreisau”, nastawionego na budowanie sieci partnerstw pomiędzy polskimi i niemieckimi nauczycielami, którzy chcieliby współpracować przy przygotowaniu materiałów edukacyjnych i warsztatów dla polsko-niemieckich grup wymianowych, które przyjeżdżają do Krzyżowej.

czytaj dalej

„Twórczy tydzień w Krzyżowej” – 11-15.01.2021

W ostatnim tygodniu ferii Fundacja „Krzyżowa” zorganizowała półkolonie pod nazwą „Twórczy tydzień w Krzyżowej”. W dniach od 11 do 15 stycznia 2021 r. dzieci z klas 1-4 szkół podstawowych uczestniczyły w zajęciach przygotowanych przez międzynarodowy zespół pedagożek specjalizujących się w edukacji humanistycznej i pozaformalnej.

Program półkolonii wypełniony był zwłaszcza aktywnościami artystycznymi, w czasie których dzieci mogły rozwijać swoją kreatywność. Uczyły się między innymi jak rzeźbić w glinie, tkać, malować na szkle i tkaninie oraz jak twórczo wykorzystywać różne rodzaje materiałów. Podczas bardzo intensywnego tygodnia powstały między innymi ręcznie wytapiane świeczki, talizmany, malowane torby ekologiczne, gliniane figurki. 

Wszystkie zajęcia odbywały się w małych grupach, z przestrzeganiem zasad reżimu sanitarnego, obowiązującego w czasie pandemii COVID-19.

czytaj dalej

Wręczenie stypendiów dla uczniów w ramach projektu „Fachowcy na lokalnym rynku pracy” - 18 lutego 2021

18 lutego, w Zespole Szkół Technicznych w Kłodzku, odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów dla uczniów w ramach projektu „Fachowcy na lokalnym rynku pracy, realizowanego przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.

W tym roku szkolnym stypendium przyznane zostało 10 uczniom na okres do czerwca 2021 r. 

„Fachowcy na lokalnym rynku pracy” to już czwarty projekt partnerski Fundacji „Krzyżowa”, Powiatu Kłodzkiego i Zespołu Szkół Technicznych w Kłodzku. Przez ponad 4 lata wsparciem udało się objąć ponad 600 uczniów i grono pedagogiczne szkoły, a łączna wartość dofinansowania przeznaczonego na wsparcie dla uczniów i szkoły przekroczyła 5 mln zł.

czytaj dalej

Moja Europa Wolności. Międzynarodowy Konkurs na Esej. Warsztaty pomysłów online - 25-27.02.2021

W dniach 25-27.02.2021 mieliśmy przyjemność pełnić rolę gospodarza drugiej sesji warsztatowej, realizowanej w ramach Międzynarodowego Konkursu na Esej pt. „Moja Europa Wolności". W warsztatach historycznych i literackich wzięły udział łącznie 42 osoby z Polski, Czech i Niemiec, z czego 33 osoby to młodzież w wieku 16-29 lat, szukająca pomysłu na esej.

Warsztaty historyczne poprowadzili: dr Tomasz Skonieczny (Fundacja „Krzyżowa”), Andrea Böhm (Bildungswerk Sachsen) oraz Michael Urban. Z kolei warsztaty literackie prowadzone były przez Constanze John, Radosława Wiśniewskiego oraz Pavlínę Hilscherovą. Spotkanie, moderowane przez Adelajdę Lebiodę (Fundacja „Krzyżowa”), było również okazją do międzynarodowej wymiany myśli na temat wydarzeń z przełomu lat 80. i 90. XX wieku, w krajach tzw. bloku wschodniego.

czytaj dalej

PUBLIKACJA || (Nie)obecny. Eseje o dialogu, pod red. Tomasza Skoniecznego


„(Nie)obecny. Eseje o dialogu” to najnowsza publikacja, która została wydana przez Fundację „Krzyżowa” oraz Fundację Konrada Adenauera w Polsce. Jest ona nie tylko próbą pokazania kondycji dialogu we współczesnym świecie oraz przedstawienia doświadczeń oraz trudności, które można napotkać zawodowo zajmując się pracą na rzecz edukacji obywatelskiej, ale także – mamy taką nadzieję – inspiracją do przeciwstawienia się kulturze polaryzacji i sporu.

Fragment Wstępu:

(…) Wydarzenia zachodzące w Polsce, Niemczech, jak i w wielu innych krajach europejskich, których świadkami jesteśmy w ostatnich latach, wyraźnie wskazują, że coraz mniej skłonni jesteśmy przejawiać podobną postawę. Znacznie częściej zaobserwować można wzrost tendencji skrajnych, przejawiające się także wysoką niechęcią do poszanowania osób prezentujących odmienne poglądy.

Jednym z przejawów narastającej polaryzacji społeczeństw jest nasilenie działań zmierzających do budowania silnej tożsamości grupowej – opierającej się na relacji „my” – „oni”. Prowadzi to do prób nie tylko zbudowania opozycji z osobami spoza danej wspólnoty, ale nawet do wykluczenia z niej tych, którzy nie wpisują się w wyobrażony model.

czytaj dalej

PUBLIKACJA || #(Hi)storytelling. My History, Your History, Our History

Dziś w Fundacji nie tylko praca online przeważa nad pracą w żywym kontakcie z osobami uczestniczącymi w projektach edukacyjnych, ale też nasze publikacje co raz częściej pojawiają się w formie cyfrowej a nie w formie książki pachnącej drukiem. Obecnie prezentowana publikacja jest wynikiem dwudniowego BarCampu online zorganizowanego w czerwcu 2020 roku wspólnie z Kreisau Initiative e.V. i Freya von Moltke Stiftung, do udziału w którym zaprosiliśmy specjalistów pracy z młodzieżą z Niemiec, Polski i Ukrainy.

Tematem BarCampu była refleksja nad aktualną sytuacją edukacji historyczno-obywatelskiej w naszych trzech krajach. Istotną rolę odegrały tu innowacyjne metody, które w obecnej sytuacji rozwijamy, aby podtrzymywać istnienie edukacji pozaformalnej, w szczególności historycznej i obywatelskiej.

Publikacja podsumowuje nasze doświadczenia związane z wdrożeniem BarCampu w formie online. Edukatorzy i edukatorki pracujący z młodzieżą znajdą tu też konkretne sugestie dotyczące wydarzeń edukacyjnych online. Cały rozdział poświęcony jest pomysłom na przeniesienie popularnych gier integracyjnych i energizerów do przestrzeni wirtualnych spotkań. Publikacja jest już dostępna w języku angielskim na naszej stronie internetowej i może być pobrana za darmo.

czytaj dalej

ZAPROSZENIA

13.03.2021
Uroczystość z okazji pierwszej rocznicy śmierci dr Ewy Unger

W marcu 2021 roku minie pierwsza rocznica śmierci dr Ewy Unger, współzałożycielki Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego i wieloletniej przewodniczącej Zarządu Fundacji, wieloletniej prezes wrocławskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, Wrocławianki, która przez całe swoje życie działała na rzecz polsko-niemieckiego porozumienia.

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, Klub Inteligencji Katolickiej we Wrocławiu oraz Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowska Fundacja im. Św. Jadwigi 13 marca 2021 roku organizują uroczystości upamiętniające życie i działalność dr Ewy Unger.


Zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu poprzez śledzenie transmisji online:
  • godz. 11.00 - Msza Święta w kościele pw. św. Wawrzyńca we Wrocławiu
  • godz. 17.00 - Wspomnienie dr Ewy Unger
Uroczystości z okazji pierwszej rocznicy śmierci dr Ewy Unger zostały objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Wrocławia Jacka Sutryka oraz Konsula Generalnego Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu Hansa Jörga Neumanna.

czytaj dalej

REKRUTACJE

18 - 20.03.2021
Moja Europa Wolności. Międzynarodowy Konkurs na Esej. Warsztaty pomysłów online

Z okazji trzydziestej rocznicy Zjednoczenia Niemiec, w myśl hasła „Moja Europa Wolności/ Moje Evropa Svobody/ Mein Europa der Freiheit”, zapraszamy do uczestnictwa w MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE NA ESEJ, poprzedzonym warsztatami pomysłów.

Rozpoczynamy rekrutację na trzecią sesję warsztatów, które odbędą się online, w terminie 18-20 marca 2021, w godz. 16:00 - 18:00. Zainteresowanych zachęcamy do zgłaszania się poprzez formularz kontaktowy dostępny na stronie www.moja-europa-wolnosci.pl.

czytaj dalej

25 - 26.03.2021
18. Seminarium Miejsca Pamięci Europy Wschodniej i Zachodniej w Krzyżowej

Serdecznie zapraszamy na XVIII Seminarium Miejsc Pamięci Europy Wschodniej i Zachodniej w Krzyżowej. W tym roku spotkanie odbędzie się w trybie online, a jego temat to: "Wirtualne pamiętanie - praca miejsc pamięci a media cyfrowe".

Prosimy o rejestrację drogą mailową na adres: dominik.kretschmann@krzyzowa.org.pl.
Termin rejestracji upływa 22 marca 2021 r.

czytaj dalej

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego
Krzyżowa 7, 58-112 Grodziszcze
tel: +48 74 85 00 300, fax: +48 74 85 00 305
Wypisz się z newslettera
{modify}Zmień swoją subskrypcję{/modify}

Email built with AcyMailing

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.