Newsletter

Nie jestes połączony. Newsletter może zawierać informacje dostępne jedynie kiedy jesteś online.

Newsletter Krzyżowa 6/2020

Newsletter Krzyżowa 6/2020
NEWSLETTER
6/2020
Szanowni Państwo,
witamy w ostatnim w tym roku wydaniu Newslettera Fundacji „Krzyżowa”. To wyjątkowa edycja, poświęcona jednemu, bardzo ważnemu dla nas tematowi - ekologii. Chcemy opowiedzieć Państwu o naszym podejściu do kwestii ekologicznych - o tym, jak widzimy naszą rolę w dbaniu o otaczający świat i o tym, co robimy i co planujemy robić w tej dziedzinie.

W tym numerze pokazujemy potencjał Krzyżowej jako przestrzeni edukacji ekologicznej, ale również jako miejsca, które realizuje rozwiązania przyjazne naturze. Znajdziecie tu opis wyjątkowej przyrody Krzyżowej. Jest to jednak nie tylko zachwyt nad bogactwem natury, ale przede wszystkim dostrzeżenie potencjału edukacyjnego tego wyjątkowego miejsca.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi zrealizowanymi już projektami o tematyce ekologicznej, które zaowocowały materiałami edukacyjnymi – czy to w formie publikacji, czy platform internetowych. Piszemy również o inicjatywach, które dopiero zapoczątkowaliśmy, a których realizacja jest bardzo ważna dla Krzyżowej jako miejsca edukacji ekologicznej. Pokazujemy również rozwiązania, które udało nam się wdrożyć, aby uczynić to miejsce przyjaznym naturze.

I chociaż sytuacja, w której wszyscy znaleźliśmy się w tym roku, może napawać pesymizmem, chcemy pożegnać 2020 rok szukając nadziei. Kryzys jest bowiem szansą na zmianę, okazją do spojrzenia na świat z innej perspektywy i na przewartościowanie priorytetów. Chcemy być aktywni w budowaniu przyszłości i chcemy mądrze kształtować otaczającą nas rzeczywistość. Zapraszamy Państwa do towarzyszenia nam w tej drodze.

Redakcja Newslettera 
FORUM KRZYŻOWA

Nasza wizja ekologii w Krzyżowej || Anna Dańkowska, Robert Żurek

Jak Fundacja „Krzyżowa” powinna zachować się wobec kryzysu klimatycznego, degradacji środowiska naturalnego i pogłębiających się problemów społeczno-ekologicznych? Uważamy, że jej obowiązkiem jest zadawanie odważnych pytań, poddanie krytyce wyzysku planety i ludzi, szukanie konstruktywnych rozwiązań dla lepszej przyszłości, a także wspieranie postaw szacunku do przyrody, zasobów Ziemi oraz solidarności z innymi.

Fundacja, prowadząca duży ośrodek edukacyjny i goszcząca rocznie ponad 10 000 osób z wielu państw, posiada pokaźne możliwości działań proekologicznych. Jednocześnie jest statutowo zobowiązana do takich działań. Statut zaleca realizację zadań m. in. na rzecz „ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego”. Ponadto określa jako cel Fundacji „pobudzanie i popieranie działalności zmierzającej do utrwalenia pokojowego i naznaczonego wzajemną tolerancją współżycia narodów, grup społecznych i jednostek”, tymczasem kryzys klimatyczny i degradacja środowiska stanowią w coraz większym stopniu zagrożenie dla pokoju.

(...) Działania na rzecz zrównoważonego rozwoju nie są łatwe dla organizacji pozarządowej, mającej ogromne potrzeby i dysponującej ograniczonymi zasobami. Dlatego Fundacja stawia sobie cele ambitne, ale możliwe do osiągnięcia w realiach jej funkcjonowania. Chcemy dalej rozwijać naszą działalność proekologiczną, mimo wszystkich trudności, jakie niesie ze sobą takie przedsięwzięcie. Uważamy, że zaangażowanie na rzecz bardziej sprawiedliwego, zrównoważonego i zielonego świata jest dzisiaj niezbędne, jest wyrazem odpowiedzialności naszej Fundację za dobrą przyszłość nas wszystkich.

czytaj dalej


Kryzys klimatyczny - co możemy zrobić? || Anna Dańkowska

Kryzys klimatyczny oraz degradacja środowiska naturalnego są jednymi z największych wyzwań, przed jakimi stoi ludzkość w XXI wieku. Paradygmat wzrostu gospodarczego za wszelką cenę, duch konsumpcjonizmu, postawa zachłanności i wyzysku, stosowana przez człowieka wobec Ziemi i jej zasobów, a także wobec słabszych, doprowadziła do zachwiania równowagi ekologicznej, degradacji środowiska, nierówności społecznych i zmian klimatycznych.

Działalność organizacji pozarządowych, silne społeczeństwo obywatelskie, a także współpraca lokalna, międzysektorowa oraz międzynarodowa są niezbędne do rozwijania wartości zrównoważonego rozwoju, demokracji i solidarności w społeczeństwach.

(...) Coraz silniej wybrzmiewa głos młodzieży, która na całym świecie wyraża opór przeciwko wyzyskowi Ziemi i ludzi uczestnicząc w masowych strajkach klimatycznych. Młodzi zdają sobie sprawę, że to ich pokoleniu oraz przyszłym generacjom przyjdzie zapłacić najwyższą cenę za podejście, w którym ciągły wzrost gospodarczy, nadmierna konsumpcja oraz bezwzględna konkurencja są tożsame z rozwojem. Międzynarodowy ruch klimatyczny Fridays for Future pokazuje, że młodzież jest gotowa na zmiany oraz domaga się ich od decydentów.

W tym kontekście dla wzmacniania postaw obywatelskich oraz zaangażowania na rzecz transformacji społeczno-ekologicznej nieoceniona jest rola edukacji ekologicznej, dla zrównoważonego rozwoju, globalnej oraz transformatywnego uczenia się. Edukacja taka działa na zasadzie kilku kroków: od wiedzy, przez pogłębienie świadomości, uruchomienie emocji, do zaangażowania w daną sprawę. Stawianie ważnych pytań, stworzenie przestrzeni do dyskusji oraz pogłębionej refleksji nad  wyzwaniami ekologicznymi i klimatycznymi, zaangażowanie emocjonalne, prowadzi do konkretnych przedsięwzięć przeciwdziałających zagrożeniom środowiskowym. Pokazywanie alternatyw inspiruje do podjęcia inicjatywy.

czytaj dalej

W TYM NUMERZE

Przyroda wokół nas 

Otoczenie Krzyżowej jest bardzo zróżnicowane siedliskowo. W promieniu 1 km od pałacu można znaleźć: pola uprawne, niekoszone łąki, staw o eutroficznej wodzie i zarośniętych brzegach, rów z szuwarem trzcinowym, młody las liściasty, wiekowa aleja dębowa, zdziczały sad owocowy, liczne samotne drzewa i zadrzewienia śródpolne, ogródki przydomowe, rozległe koszone trawniki. Mozaika siedlisk wpływa bardzo pozytywnie na różnorodność gatunkową roślin i zwierząt.

Te różnorodne ekosystemy zapraszają do ich odkrywania i poznawania. W Fundacji "Krzyżowa" doceniamy to naturalne bogactwo i chcemy się nim dzielić z naszymi gośćmi i uczestnikami oraz uczestniczkami projektów. . Mamy nadzieję, że edukacja przyrodnicza zachęci wszystkich do ochrony natury i do jak najmniejszego jej obciążania. Zapraszamy do Zielonej Krzyżowej!

Walory przyrodnicze
Ptaki Krzyżowej​

czytaj dalej

Tablice przyrodnicze w Krzyżowej

W ramach rozwijania edukacji przyrodniczej opracowaliśmy tablice informacyjne, przedstawiające wybrane tematy związane z naturalnym otoczeniem Krzyżowej. Chcemy zachęcić naszych gości do odkrywania przyrody, dlatego tablice staną w różnych malowniczych miejscach w okolicy.

Spacerując po Krzyżowej będzie można dowiedzieć się, jak niezwykłymi organizmami żywymi są drzewa, szczególnie te sędziwe – na przykładzie naszej Alei Dębowej. Na kolejnej tablicy poruszamy temat nie kojarzący się z niczym niezwykłym czy wspaniałym, bo opisuje po prostu chwasty. Jednak po jej lekturze można zrozumieć, że również one pełnią ważną rolę w ekosystemie.

Ostatnia tablica to miejsce, gdzie przedstawiamy skrzydlatych mieszkańców Krzyżowej – czternaście gatunków ptaków, które można tu spotkać. Opisujemy ich zwyczaje, miejsca żerowania i cechy charakterystyczne.

czytaj dalej

Ogród w Krzyżowej

W Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego stawiamy na edukację przez doświadczenie. Staramy się również pokazywać dobre praktyki, które mogą zainspirować do wprowadzania w innych miejscach zmian na lepsze. Właśnie te cele przyświecały nam przy opracowywaniu koncepcji ekologicznego ogrodu edukacyjnego. Z tym większą radością przyjęliśmy wiosną 2020 roku wiadomość, że nasz projekt edukacyjny „Żywność – z tradycją w nowoczesność” otrzyma dofinansowanie Deutsche Bundesstiftung Umwelt. Dzięki temu możemy poszerzyć naszą ofertę edukacji ekologicznej o zrównoważonej żywości o tak wdzięczną i przydatną przestrzeń, jaką jest ogród.

W ogrodzie powstanie zielnik, warzywniak oraz malowniczy zakątek pod dębami, który ma służyć wytchnieniu, również w upalne dni. Zielona Klasa, czyli zadaszone miejsce w sąsiedztwie części uprawowej, umożliwi odpoczynek po wspólnej aktywności przy grządkach oraz pracę z grupami na tematy związane ze zrównoważoną żywnością.

czytaj dalej

Materiały edukacyjne

Edukacja pozaformalna to główna działalność Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego. Duża jej część związana jest z tematyką ekologiczną, przyrodniczą, terenową, globalną, klimatyczną, dotyczącą zrównoważonego rozwoju, postwzrostu, transformacją społeczno-ekologiczną czy zrównoważoną żywnością. Współpracujemy z innymi organizacjami, które specjalizują się w tej tematyce, testujemy i adaptujemy ich materiały do potrzeb naszych grup docelowych.

Zebraliśmy stworzone przez nas (a czasem i naszych partnerów) materiały edukacyjne, które są dostępne bezpłatnie on-line. Biblioteczka ta jest na bieżąco uzupełniana, zatem zachęcamy do jej odwiedzania. Mamy nadzieję, że przedstawione materiały staną się inspiracją do pracy edukacyjnej z dziećmi, młodzieżą, ale również osobami dorosłymi. Będziemy wdzięczni za informację zwrotną na temat naszych materiałów, którą można przesłać na adres mailowy: mdsm@krzyzowa.org.pl.

czytaj dalej

Eko-rozwiązania

W Krzyżowej cenimy sobie wiarygodność, dlatego staramy się nie tylko prowadzić edukację ekologiczną, ale także wprowadzać w życie jej założenia.

W zarządzanym przez nas ośrodku od lat wprowadzamy mniejsze i większe zmiany w bardziej „zielonym” kierunku. Stosowanie ich przynosi nam dużo satysfakcji, choć  bywa także niemałym wyzwaniem. Często wiąże się z praco- i czasochłonnymi dodatkowymi zadaniami, wyższymi kosztami, trudniejszą logistyką, a także bardzo różnymi reakcjami gości.

Chcemy, aby samo korzystanie z przestrzeni Krzyżowej dawało okazję do poznawania i testowania różnych sposobów na zmniejszenie śladu ekologicznego w życiu codziennym. 

Na przedstawionych kolażach prezentujemy wybrane rozwiązania proekologiczne, które można poznać i których można doświadczyć w różnych miejscach w Krzyżowej. W ten sposób chcemy również zachęcić naszych gości  do postaw proekologicznych.

czytaj dalej


Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego
Krzyżowa 7, 58-112 Grodziszcze
tel: +48 74 85 00 300, fax: +48 74 85 00 305
Wypisz się z newslettera
{modify}Zmień swoją subskrypcję{/modify}

Email built with AcyMailing

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.