pod redakcją Tomasza Skoniecznego, wyd. Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, 2018

Szanowni Państwo, nawiązując do niezwykle ważnej rocznicy, jaką jest stulecie zakończenia I Wojny Światowej, oddajemy w Państwa ręce materiały edukacyjne, których celem jest przedstawienie dwóch różnych perspektyw - polskiej oraz niemieckiej - pamięci o Wielkiej Wojnie oraz zmianach zapoczątkowanych w roku 1918. Poprzez zestawienie wydarzeń z historii Polski oraz Niemiec z roku 1918 (z jednoczesnym odwołaniem się do lat późniejszych), uczestnicy zajęć będą mieli okazję nie tylko zapoznać się z odmienną optyką narodowej narracji o historii, ale także skonfrontować się z własnymi wyobrażeniami o zmianach, jakie zaszły i nadal zachodzą w Europie.

Scenariusz zajęć przygotowywany jest z myślą o pracy z grupami polsko-niemieckim, w trakcie wymian szkolnych, oraz w ramach edukacji pozaformalnej. Z powodzeniem może jednak stać się punktem wyjście dla lekcji historii oraz edukacji obywatelskiej, prowadzonych w ramach edukacji formalnej.

Materiały edukacyjne dostępne są w polskiej wersji językowej:

Sto lat po Wielkiej Wojnie_Materiały edukacyjne.pdf

Publikacja powstała w ramach programu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej „Europa 1918-2018: zachować pamięć, kształtować przyszłość”, finansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.

 

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!