Seria warsztatów online „Krzyżowa zaprasza do tworzenia”. Odcinek 2: Lalki motanki – jak coś może być bardzo nowoczesne i jednocześnie bardzo zakorzenione w tradycji
Liubov Shynder i Agnieszka Duduś, MDSM Krzyżowa
Zapraszamy do obejrzenia drugiego odcinka naszego cyklu warsztatów online „Krzyżowa zaprasza do tworzenia”, które prezentują podejście Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży do edukacji artystycznej.
Krok po kroku, w formie filmów, prezentujemy cztery różne metody artystyczne łączące ze sobą elementy upcyklingu i tym samym pokazujące, jak tworzyć sztukę w zgodzie z troską o środowisko naturalne.
Więcej o celu naszego projektu piszemy tu: https://bit.ly/3yz8BPJ
W tym filmiku opowiemy wam jak zrobić lalki motanki, inaczej nazywane lalkami słowiańskimi, czy też lalkami spełniającymi życzenia.
Lalki motanki
Żadanice, karmicielki, otulaczki, czy motanki to lale, które przetrwały do dziś na Białorusi, Ukrainie i szczątkowo w Polsce (lalka Marzanna). Ich nazwa wynika ze sposobu ich wykonania. Lale te się mota, zawija, zawiązuje. Igła nie jest nam potrzebna.
Do ich przygotowania potrzebujemy skrawków różnokolorowych materiałów, koronki, włóczki, sznurek. Jako wypełnienie mogą posłużyć różne kasze, ziarna, zioła czy kawałki tkanin, resztki wełny. Do ozdoby możemy także dodać koraliki zawiązywane na wstążkach.
Laleczki są wspaniałym sposobem na wykorzystanie tkanin, które są piękne, szkoda nam je wyrzucić, ale też nie mamy pomysłu na ich ponownie użycie. Tak powstaje coś z niczego, własne rękodzieło, które nie jest skomplikowane, a daje satysfakcję z kreacji.
Lalka motanka może być wykonywana zarówno przez dzieci, jak i osoby dorosłe. A jeśli podczas jej wykonania będziemy intensywnie myśleć o jakimś marzeniu, to może i laleczka nam je spełni... W pewnych kulturach uważa się bowiem, że jeśli w trakcie jej wykonywania skupimy się najakimś życzeniu bądź dobrej intencji (dla siebie lub osoby obdarowywanej), wówczas to życzenie może się spełnić.
Materiały wideo skierowane są do kilku grup odbiorców. Z jednej strony są to młodzież i ich rodzice, którzy szukają pomysłów na kreatywne zajęcia w domu, łatwe do wykonania i inspirujące do używania podręcznych i dostępnych materiałów do tworzenia, a z drugiej - nauczyciele/lki i edukatorzy/ki, poszukujący nowych pomysłów i podejść do edukacji ekologicznej i artystycznej.