Skąd czerpać? Platformy edukacyjne, które inspirują
13.05.2020, Anna Kudarewska
Krzyżowa jest miejscem, którego sercem jest edukacja. Jednak, jak już wiadomo z poprzedniego wpisu „Bloga pedagoga”, najważniejszy jest proces. I my bardzo chcemy, na różnych etapach, wspierać uczestników tego jakże ważnego i interesującego procesu – uczniów, nauczycieli, rodziców – pokazując nowe drogi, nieszablonowe rozwiązania, ciekawe metody, inspirujące materiały.
Ważnymi obszarami, w których aktywny jest MDSM w Krzyżowej są – obok edukacji historycznej i edukacji obywatelskiej - edukacja międzykulturowa i edukacja globalna. Od kilku lat pracujemy i wdrażamy narzędzia, które poszerzają, uzupełniają i wzbogacają edukację formalną w tych dziedzinach, a także dostarczamy gotowe materiały, scenariusze i realizujemy szkolenia, wspierając w ten sposób nauczycieli i edukatorów, którzy następnie przekazują swoją wiedzę dzieciom i młodzieży.
Chcielibyśmy polecić Wam dwie – tworzone lub współtworzone przez nas - platformy edukacyjne, które mogą okazać się wsparciem w okresie wymuszonej pandemią edukacji zdalnej. Co dla nas ważne - poruszają bardzo ważne w czasie izolacji społecznej zagadnienia – edukacji globalnej i międzykulturowej.
- Refleksje: edukacja na rzecz krytycznego myślenia, społeczeństwa inkluzyjnego oraz dynamicznego zaangażowania obywatelskiego.
Fundacja "Krzyżowa" jest jedną z organizacji, dzięki którym powstała platforma EduSkills+ (https://eduskills.plus/pl). Celem tego projektu jest promowanie krytycznej edukacji globalnej w szkołach. Platforma oferuje nauczycielom strategie edukacyjne, a także wskazówki praktycznego zastosowania tych strategii w czasie lekcji. Platforma EduSkills+ to m.in. zbiór bezpłatnych i kreatywnych materiałów dydaktycznych, filmów, scenariuszy. Na stronie znajduje się również mediateka zawierające narzędzia do warsztatów uczących krytycznego myślenia.
Platforma obejmie cztery główne elementy:
- Program wdrażania rozważań filozoficznych z dziećmi.
- Gotowe do użycia moduły do nauczania o różnorodności i problemach globalnych.
- Wielojęzyczną bibliotekę multimedialną ze zbiorem źródeł, materiałów i modelowych projektów w różnych krajach.
- Samouczki online dla nauczycieli dotyczące sposobu korzystania i wdrażania materiałów.
Dodatkowo, projekt wkrótce będzie oferował szkolenia offline i online dla nauczycieli i instytucji zapewniających formalną i pozaformalną edukację dla młodzieży.
Platforma jest dostępna w 6 językach (polskim, angielskim, włoskim, niemieckim, słowackim, słoweńskim) i jest rozwijana dzięki wsparciu z programu Erasmus +.
- Nasz wspólny świat – edukacja globalna dzieci
Edukacja globalna to element edukacji obywatelskiej, która kładzie szczególny nacisk na:
- Wyjaśnianie przyczyn i konsekwencji zjawisk.
- Ukazywanie wpływu jednostki na procesy globalne i wpływu procesów globalnych na jednostkę.
- Przełamywanie istniejących stereotypów i uprzedzeń.
- Kształtowanie krytycznego myślenia i zmianę postaw.
Edukacja globalna została ujęta w podstawie programowej kształcenia ogólnego w latach 2009/2010 i tym samym stała się ona elementem edukacji formalnej. Fundacja „Krzyżowa” silnie angażuje się w rozwój tego obszaru edukacji od 2018 roku realizując (przy współfinansowaniu MSZ RP) projekt „Nasz wspólny świat – edukacja globalna dzieci”. Od tego czasu przeprowadziliśmy szereg szkoleń dla nauczycielek i nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej oraz dla studentek i studentów kierunków pedagogicznych.
Efektem projektu jest też strona internetowa http://edukacjaglobalna.krzyzowa.org.pl, gdzie można znaleźć scenariusze zajęć dla przedszkoli i klas 1-3, materiały wizualne, opis metodyki i dobrych praktyk oraz czytelnia z polecanymi książkami dla dzieci, za pomocą których można zgłębiać tematy globalne.