Zapraszamy do udziału w 21 Seminarium Miejsc Pamięci w Krzyżowej, które skierowane jest do pracowników i pracowniczek muzeów i miejsc pamięci oraz innych instytucji, zajmujących się upamiętnianiem w Europie i na świecie. Jego celem jest wymiana ekspercka w tematach dotyczących pamięci i komemoracji.
W tym roku seminarium skupi się przede wszystkich na analizie debat wokół tworzenia pomników i miejsc upamiętniania. W jaki sposób miejsca te ukazują doświadczenie dyktatury, w jakim stopniu odróżniają nazizm od komunizmu I na ile upamiętniają je wspólnie? Jakie zmiany wprowadziły przełomy 1945 i 1989? Jak zmieniły się symbole upamiętniania ofiar przemocy politycznej? Jaką role odegrała w tym procesie wyścig wiktymistyczny? Jaką role odgrywa kompleks przestępstwa i sprawiedliwość tranzycyjna (transitional justice) w tworzeniu miejsc upamiętniania? Jakie trendy kultury pamięci/znaków pamięci możemy zaobserwować i jakim grupom rzeczywistych lub domniemanych bohaterów są poświęcane?
Jaką role odgrywał i odgrywa gender w postrzeganiu i upamiętnaniu historii w pomnikach i miejscach pamięci? Jak zmienił się język formalny używany w miejscach pamięci w perspektywie czasu?
W końcu, zadamy sobie pytanie, w jaki sposób miejsca pamięci mogą przyczynić się do budowania i rozwijania demokratycznej kultury pamięci.
REJESTRACJA
Rejestracja za pomocą formularza rejestracyjnego online: https://forms.gle/jgjznPh5XtMAYmFr6.
Rejestracja jest otwarta do niedzieli, 3 marca 2024.
INFOPACK
21 Seminarium Miejsc Pamięci w Krzyżowej.pdf