O projekcie
W okresie narodowego socjalizmu praca przymusowa dotyczyła ponad 20 milionów ludzi – wykorzystywanych i zniewolonych. Ofiary pochodziły z wielu krajów europejskich. Wykorzystując cyfrową przestrzeń pamięci chcemy uczynić ich losy bardziej widocznymi. Poprzez ludzi, miejsca i ich historie zabieramy Was w podróż do ważnego, ale i bolesnego rozdziału europejskiej kultury pamięci.

Partnerzy projektu - organizacje z Niemiec, Francji, Polski i Litwy - są gotowi wspierać lokalne inicjatywy historyczne, które w małych zespołach zajmują się upamiętnianiem ofiar pracy przymusowej i miejsc, gdzie miała ona miejsce. W gronie ekspertów znajdują się m.in.: historycy, specjaliści od technologii cyfrowych, tłumacze i lokalni badacze przeszłości.

Jak?
Na początek zrobimy zdjęcia panoramiczne 360 stopni. Następnie uzupełnimy je filmami wideo, tekstami, podcastami i innymi elementami, które pozwolą nam jak najpełniej opowiedzieć historię nazistowskiej pracy przymusowej w tych miejscach. Każda lokalna inicjatywa otrzyma od nas History-Maker-Kit z wyposażeniem technicznym i instrukcją. Wszystkie zespoły, biorące udział w projekcie, poznają się wzajemnie podczas trzech międzynarodowych warsztatów dotyczących historii, metod i technologii cyfrowych. Na obozie młodzieżowym na Litwie stworzona zostanie również wspólna, wirtualna, europejska izba pamięci. Na zakończenie projektu wszystkie miejsca pamięci związane z historią pracy przymusowej zostaną udostępnione szerokiej publiczności za pośrednictwem Mozilla Hub.

Kiedy

  • Berlin, DE - warsztaty - maj 2022
  • Scy-Chazelles, FR - warsztaty - lipiec 2022
  • Kowno, LI - obóz młodzieżowy - sierpień 2022
  • Krzyżowa, PL - warsztaty - listopad 2022

 

Więcej informacji o projekcie:


Kontakt
Osoby zainteresowane udziałem w projekcie, prosimy o kontakt z koordynatorką w Polsce:
Urszula Pękala: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., : +48 571 203 536

Organizatorzy
Europejska Akademia w Berlinie realizuje projekt wspólnie z Fundacją "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego (Polska), Centre Européen Robert Schuman w Scy-Chazelles (Francja) i Muzeum Fort IX w Kownie (Litwa).

 

Finansowanie
Projekt jest finansowany przez Fundację "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość" (EVZ) oraz niemieckie Federalne Ministerstwo Finansów (BMF).

 

Partnerzy

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!