W dniach od 29 września do 4 października gościliśmy 60 uczniów i uczennic ze Lwowa, Wrocławia oraz Rheinberga, którzy w tym partnerstwie, już po raz drugi przyjeżdżają do Krzyżowej. Podczas pięciodniowego pobytu na wymianie, młodzież miała okazję nie tylko lepiej się poznać, ale także wziąć udział w aktywnych warsztatach międzykulturowych oraz zajęciach z tematów z edukacji globalnej (migracje, zrównoważony rozwój, bezpieczeństwo żywnościowe). Młodzież pracowała nad symboliką współczesnych globalnych wyzwań w połączeniu ze sztuką. Powstały obrazy migrantów i emocji towarzyszących im w sytuacji migracji, które zostały zinterpretowane przez młodzież. Uczniowie i uczennice komunikowali się po angielsku, natomiast uczyli się od siebie słów w swoich językach podczas codziennych porannych ewaluacji, połączonych z animacjami językowymi w małych grupach.
Organizatorzy:
- Amplonius - Gymnasium
- Lviv Economic Lyceum
- Prywatna Szkoła Podstawowa i Gimnazjum Językowe Parnas
Program wspierały pedagożki MDSM Anna Sławczewa i Agnieszka Żegańska oraz wolontariuszka Europejskiego Korpusu Solidarności Julia Arhipova.
Projekt był wspierany przez PNWM oraz Unię Europejską w ramach projektu "Change begins with me", który zaczynamy powyższą wymianą. Jest to pierwsza grupa, która uczestniczyła w działaniach na rzecz Zrównoważonych Celów Rozwoju, w ramach którego pracujemy nad trzema celami. Wybrano je jako najbliższe młodzieży, na które mają realną szansę wpłynąć i coś zmienić, zarówno na poziomie wiedzy, jak i postaw. Są to: cel 10 - zmniejszenie nierówności, cel 12 - zapewnienie zrównoważonych wzorców konsumpcji i produkcji oraz cel 13 - podejmowanie pilnych działania w celu zwalczania zmian klimatu i ich skutków.
Warsztaty te odbyły się we współpracy z ProgettoMondo Mlal w ramach projektu: “Start the Change! Educational model on global active citizenship to reach the Sustainable Development Goals with a special focus on the relationship between migration and inequality”, Grant: Contract CSO-LA/2017/388-169