W Warszawie odbyło się drugie już szkolenie dla nauczycieli/ek edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej z 8 przedszkoli i szkół podstawowych z Mazowsza. Tematem spotkania był "Warsztat kompetencji horyzontalnych". Zajęcia prowadzone były przez specjalistów Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego oraz zaproszonych ekspertów.
Aby edukacja globalna mogła być w pełni przekazana dzieciom bardzo wiele zależy od postawy samych nauczycieli i nauczycielek oraz stosowania przez nich na co dzień wartości ważnych w Edukacji Globalnej, takich jak: godność osoby ludzkiej, sprawiedliwość, solidarność, równość, pokój, wolność. W czasie warsztatu poruszane były następujące zagadnienia:
- umiejętność aktywnego, wspierającego słuchania,
- nawiązywania efektywnej współpracy z dzieckiem,
- modyfikowania niepożądanych lub nieodpowiednich zachowań dziecka bez stosowania form przemocy,
- rozpoznawania, wyrażania i akceptowania uczuć,
- radzenia sobie z trudnymi uczuciami w duchu poszanowania godności osobistej człowieka,
- pomocy w rozwoju pozytywnego i realistycznego obrazu siebie, swoich możliwości i zdolności, a także wzrostu zaufania i szacunku do siebie jako wartościowego człowieka.
Pierwsze spotkanie z tą grupą uczestników miało miejsce w listopadzie i dotyczyło tematu: "Treść i etyka edukacji globalnej".
Projekt „Nasz wspólny świat - edukacja globalna dzieci” finansowany ze środków MSZ RP jest kontynuacją projektu „Edukacja globalna dzieci zmienia nasz świat” realizowanego przez Dom Spotkań im. Angelusa Silesiusa w latach 2012-2015, w którym wzięło udział ponad 220 nauczycielek przedszkolnych ze 100 przedszkoli.
Organizacja realizująca projekt: Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego
Osoba kontaktowa: Adelajda Lebioda, tel. kom. 797993703, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.