Jak rozmawiać z młodzieżą o trudnych tematach? Jak radzić sobie z konfliktami? Na te pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy projektu szkoleniowego z zakresu "Deep Democracy", który odbył się w Krzyżowej w dniach 8-13 grudnia.
Do Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży przyjechało 24 trenerów, edukatorów i nauczycieli z Polski i Niemiec, aby zdobyć umiejętności rozwiązania konfliktów oraz wzmacniania demokratycznego współżycia w grupie.
Szkolenie prowadziły wspólnie polska i niemiecka trenerka, które są certyfikowanymi instruktorkami Lewis Method of CoResolve and Deep Democracy. Szkolenie było prowadzone w języku polskim i niemieckim z tłumaczeniem. Szkolenie obejmuje wstęp teoretyczny oraz zastosowanie i refleksję nad metodą, jak i własną postawą. Po szkoleniu byłae możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji z trenerkami.
O projekcie
Polaryzacja w rozmowach na poziomie politycznym, społecznym oraz indywidualnym w Niemczech i Polsce wzrasta. Prowadzi to do nierozwiązanych konfliktów i napięć, które - jeśli nie zwraca się na nie uwagi - mogą mieć negatywny wpływ na demokratyczne współżycie. Młodym ludziom często brakuje potrzebnych umiejętności komunikatywnych, żeby wyrażać własne opinie, odnosić się do poglądów innych oraz włączać się do dyskusji. W ramach szkolenia z zakresu Deep Democracy multiplikatorzy/rki zdobędą umiejętności w zakresie prowadzenia rozmowy dialogicznej i rozwiązywania konfliktów, z których mogą korzystać w swojej pracy z młodymi ludźmi w obszarze edukacji pozaformalnej, aby młodzież uczyła się radzić sobie z różnicą zdań oraz konfliktami.
Koordynacja: Anna Kudarewska, kierowniczka MDSM w Krzyżowej
Prowadzenie: certyfikowane trenerki Metody Lewis (Deep Democracy and Co-Resolve) - Malina Baranowska-Janusz i Christiane Leiste
Finansowanie: Projekt "Deep Democracy" jest finansowany przez Federalne Ministerstwo ds. Rodziny, Seniorów, Kobiet i Młodzieży (BMFSFJ).