13 września rozpoczął się w Krzyżowej cykl szkoleniowy w ramach projektu „Nasz wspólny świat - edukacja globalna dzieci”. W szkoleniu wzięli udział nauczyciele i nauczycielki edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej z przedszkoli lub szkół podstawowych z Gminy Świdnica. Spotkanie zakończyło się 15 września.


Celem warsztatów było:

  • zapoznanie osób uczestniczących z zagadnieniami edukacji globalnej i sposobami jej realizacji w Polsce,
  • refleksja nad etyką edukacji globalnej w zgodzie z Kodeksem w sprawie obrazów i wiadomości dotyczących krajów Południa
  • refleksja nad własnymi postawami i motywacją do wdrażania EG w pracy z dziećmi

Dodatkowo w poszczególne bloki wplatane były także małe formy aktywizujące (krótkie gry, zabawy, rozgrzewacze osadzone w kontekstach kulturowych krajów globalnego Południa), które mogą być wykorzystane w pracy z dziećmi.

Nauczycielki/uczestniczki  zapoznały się także z metodami edukacji globalnej powstałymi w ramach międzynarodowego projektu "Reflections: educating for critical thinking, inclusive societies and dynamic engagement" (Projekt No.: 580306-EPP-1-2016-1-SK-EPPKA3-IPI-SOC-IN).

eduglobalna
eduglobalna2
DSC0014
DSC0013
DSC0012
DSC0011
DSC0007
DSC0005
DSC0004
DSC0002
DSC0001

W kolejnych miesiącach, w ramach projektu zostaną zorganizowane następujące bloki szkoleniowe:

W ramach szkolenia osoby uczestniczące będą prezentować i wspólnie ewaluować wypracowane przez siebie metody szkoleniowe – przy wsparciu metodyczki oraz zespołu trenerskiego.

Po szkoleniu nauczycielki będą miały cały wachlarz metod, które sukcesywnie będą wprowadzały do zajęć przedszkolnych i szkolnych. W realizacji tych działań nauczyciele/ki biorące udział w szkoleniach będą mogły wprowadzić pomoce dydaktyczne, zabawki i materiały do zajęć zakupione i przekazane przedszkolom i szkołom przez Fundację „Krzyżowa“ oraz korzystać z narzędzi dostępnych on-line.

Ostatnim elementem cyklu szkoleniowego będzie 1-dniowe spotkanie ewaluacyjne (4 godziny warsztatowe, grudzień 2018) podsumowujące efekty szkolenia, pracy nad scenariuszami, realizacji TEGu i skuteczności nowych narzędzi (strony, materiałów).

Działanie II

W listopadzie 2018, 2019 i 2020 roku każda placówka biorąca udział w szkoleniu przeprowadzi dla swoich wychowanków Tydzień Edukacji Globalnej - tydzień tematyczny poświęcony wybranym zagadnieniom edukacyjnym zgodnie z ustalonymi z czasie szkoleń zasadami i korzystając z materiałów wytworzonych w ramach projektu. Do tego wydarzenia zapraszani będą także rodzice, dziadkowie i babcie dzieci przedszkolnych i szkolnych. W 2018 roku TEG przypada na tydzień 18-25 listopada i jego hasłem przewodnim jest: „Cele Zrównoważonego Rozwoju. Odpowiedzmy na wyzwania zmieniającego się świata!”


Projekt „Nasz wspólny świat - edukacja globalna dzieci” finansowany ze środków MSZ RP był realizowany pod nazwą „Edukacja globalna dzieci zmienia nasz świat” przez Dom Spotkań im. Angelusa Silesiusa na terenie Wrocławia, Kłodzka, Kalisza, Poznania i Warszawy od 2012 do 2015 roku, wzięło w nim udział ponad 220 nauczycielek przedszkolnych ze 100 przedszkoli. W ramach projektu została stworzona publikacja (http://www.silesius.org.pl/uploads/AS_Publikacja_2013.pdf) oraz strona internetowa ze scenariuszami zajęć, artykułami tematycznymi, materiałami wizualnymi i relacjami z realizacji projektu w różnych placówkach: http://www.eduglob.silesius.org.pl/

W 2018 Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego będzie kontynuowała realizację projektu w Gminie Świdnica w porozumieniu z Gminnym Zespołem Edukacji Gminy Świdnica.


Organizacja realizująca projekt:  Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego

Osoba kontaktowa: Adelajda Lebioda, tel. kom. 797993703, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dowiedz się więcej o edukacji globalnej:

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!