Dyskryminacja, rasizm, antysemityzm są wciąż niebezpiecznymi zjawiskami we współczesnym świecie, na które w szczególny sposób narażona jest młodzież. Dlatego niezwykle ważne jest mówienie o nich językiem trafiającym do młodych ludzi i metodami wykorzystującymi nowoczesne formy komunikacji.

MDSM we współpracy z Domem Anne Frank przygotowuje nowy projekt antydyskryminacyjny w oparciu o metody odpowiadające na dzisiejsze wyzwania edukacyjne w czasie kwarantanny. Zamierza wykorzystać w nim możliwości Stories that Move – innowacyjnej platformy edukacyjnej dedykowanej przeciwdziałaniu dyskryminacji i adresowanej do młodzieży w wieku 14-17 lat.

Oferuje ona zestaw narzędzi, które uczą młodych ludzi krytycznego myślenia na temat różnorodności, braku akceptacji i wszelkich odmian dyskryminacji. Zachęca do zastanowienia się nad własnymi wyborami i postawami w odniesieniu do konkretnych sytuacji, z którymi młodzież spotyka się na co dzień lub jakie mogą zaistnieć w jej środowisku.   

Stories that Move, bazując na źródłach historycznych i współczesnych, oferuje ścieżki edukacyjne łączące informacje, zadania do wykonania i opowieści z życia konkretnych osób.  Zawiera materiały wideo przedstawiające historie młodych ludzi związane z doświadczaniem wykluczenia, dyskryminacji i przestępstw z nienawiści. Są to często bardzo przejmujące opowieści, które stanowią punkt wyjścia do zdefiniowania przeróżnych zagadnień związanych z szeroko pojętą dyskryminacją i do dyskusji na temat tego, jak jej przeciwdziałać.

Korzystając z  zasobów platformy Stories that Move, MDSM przygotowuje materiały edukacyjne, które w najbliższym czasie udostępni nauczycielom do wykorzystania online w pracy z uczniami. W przyszłości natomiast planowane jest organizowanie wymian międzynarodowych, wykorzystujących to narzędzie. 

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!