W dniach 14-18 października 2024 r. w Krzyżowej odbyło się spotkanie szkół partnerskich z Zielonej Góry i Neuzelle. Spotkanie opiera się na wieloletniej współpracy partnerskiej między Zespołem Szkół Edukacyjnych nr 6 z Zielonej Góry a niezależnym gimnazjum w opactwie Neuzelle.
Pięciodniowe spotkanie dało 45 młodym ludziom w wieku od 13 do 14 lat możliwość wzajemnego poznania się oraz poszerzenia horyzontów kulturowych i językowych. Grupa była nadzorowana przez zewnętrznego pracownika Carmen Rohrssen i stałego pracownika Fundacji Kreisau Ioana Bengela. Zachęcał on grupę do wspólnej pracy poprzez różne działania i zadania integracyjne, koncentrując się na edukacji globalnej i edukacji artystycznej.
Uczestnicy i uczestniczki mieli niepowtarzalną okazję wziąć udział w warsztatach z artystką Beatą Rojek, która spędziła sześć tygodni w ramach Rezydencji Artystycznej im. która spędziła w Krzyżowej sześć tygodni w ramach Rezydencji Artystycznej im. Konrada i Pawła Jarodzkich. Sugestią Beaty Rojek było
skupić się na technikach rysunkowych. Uczestnicy mogli tworzyć rysunki w mieszanych, międzynarodowych zespołach podczas dwóch różnych warsztatów. Pierwszy polegał na przedstawieniu historii w formie komiksu. Drugi był konkursem, w którym zespoły rywalizowały ze sobą i tworzyły rysunki, które musiały być skoordynowane pod względem treści. Ten drugi warsztat został bardzo dobrze przyjęty przez uczestników.
Podczas tego spotkania uczestnicy poznali historię pojednania polsko-niemieckiego oraz działalność grupy oporu Kręgu z Krzyżowej podczas II wojny światowej. Grupa udała się również na wycieczkę do Wrocławia, gdzie odwiedziła zoo i zwiedziła starówkę.
Zespół z Krzyżowej pragnie podziękować dyrektorom szkół w Neuzelle i Zielonej Górze za wsparcie swoich nauczycieli. Nauczycielom towarzyszącym: Agnieszce Nowickiej, Dariuszowi Dudziakowi, Magdalenie Markiewicz, Emese Schulze-Lukacs i Williamowi Pino Rosado za koordynację i zaangażowanie u boku uczniów.
Spotkanie zostało wsparte przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży (DPJW/PNWM) oraz przygotowane i zorganizowane przy pomocy zespołu pedagogicznego MDSM Krzyżowa.
Rezydencja artystyczna była współfinansowana przez Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu.