W dniach 30 września - 4 października 2024 r. w Krzyżowej odbyło się cykliczne spotkanie szkół partnerskich z Piaseczna i Brauweiler (Pulheim). Spotkanie opiera się na wieloletniej współpracy partnerskiej między Prywatną Szkołą Podstawową nr 72 „Szkoła Marzeń” a Abtei-Gymnasium Brauweiler.

Pięciodniowe spotkanie dało 24 młodym osobą (od 14 do 16 lat) możliwość wzajemnego poznania się i poszerzenia horyzontów kulturowych i językowych. Grupą opiekował się Ioan Bengel, stały pracownik naszej Fundacji. Zachęcał grupę do wspólnej pracy poprzez różne działania i zadania integracyjne, koncentrując się na edukacji międzykulturowej i artystycznej.

Uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję wziąć udział w warsztatach z artystą Alaa Abu Asadem, który spędził sześć tygodni w Krzyżowej w ramach Rezydencji Artystycznej im. Konrada i Pawła Jarodzkich. Propozycją Alaa Abu Asada w tym warsztacie było wykonanie notesów japońską techniką introligatorską oraz stworzenie krótkich wierszy inspirowanych japońską formą poetycką haiku. Podczas warsztatów uczestnicy poznali filozofię artysty, który na wstępie odczytał dwa swoje wiersze. Na koniec każdy wyrecytował grupie swój nowo napisany wiersz!

Podczas tego spotkania uczestnicy poznali historię pojednania polsko-niemieckiego oraz działalność grupy oporu Krąg z Krzyżowej podczas II wojny światowej. Grupa udała się również na wycieczkę do Wrocławia, gdzie wysłuchała prezentacji na temat historii miasta przygotowanej przez Renatę Bardzik-Miłosz.

Zespół Krzyżowej pragnie podziękować za wsparcie dyrektorom szkół w Brauweiler i Piasecznie. Nauczycielom towarzyszącym: Dawidowi Schusterowi, Małgorzacie Sudziak, Agnieszce Sałudzie i Evie Wuschansky , przy okazji dziękujemy za zaangażowanie. Grupa spotka się ponownie i w tym roku szkolnym odbędą się jeszcze dwa spotkania w Brauweiler i Piasecznie. Życzymy udanej kontynuacji partnerstwa!

photo2024-10-2214-37-27
IMG-20241014-WA0002

Spotkanie było wspierane przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży (DPJW/PNWM) i zorganizowane z pomocą zespołu pedagogicznego MDSM Krzyżowa.
Rezydencja artystyczna była współfinansowana przez Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!