14.06 wystartowaliśmy z nowym projektem o wdzięcznej nazwie „Ogrody przy szkołach narzędziem edukacji, integracji i adaptacji społeczności lokalnej".
Projekt dotyczy zakładania ogrodów, produkcji żywności, naszych nawyków żywieniowych, a także walorów rekreacyjnych, artystycznych i terapeutycznych. Czas ten upłynął nam na wzajemnym poznaniu się uczniów, nauczycieli i rodziców ze Szkół Podstawowych z Lutomii Dolnej, Grodziszcza i Witoszowa Dolnego, gdzie będą powstawać ogrody edukacyjne.
Wyruszyliśmy w teren, by podczas warsztatów zielarskich poprowadzonych przez Anetę Zabrzewską (Ziołowa Pracownia) przebyć trasę z głównego obiektu do Domu na Wzgórzu w poszukiwaniu leczniczych ziół, a także roślin jadalnych potocznie zwanych chwastami.
Edukatorzy z EkoCentrum Wrocław Aneta Osuch i Arkadiusz Wierzba poprowadzili dla nas warsztaty, gdzie przyglądaliśmy się jak to, co jemy, wpływa na stan środowiska, w tym klimat i bioróżnorodność. Poruszaliśmy kwestie: deforestacji, żywnościokilometrów oraz opakowań, a także sposoby ich ograniczania. Użyliśmy do tego aplikacji sieciowych, umożliwiających uczestnikom i uczestniczkom aktywną formę pracy, podzielenie się pomysłami na własne działania jako konsumenci żywności oraz społeczność szkolnej.
Przez chwilę wcieliliśmy się także w rolę wizjonerów i projektantów ogrodów, by na podstawie założenia ekologicznego ogrodu edukacyjnego w Krzyżowej zaprojektować własny, przyszkolny, spotykający potrzeby przyszłych opiekunów i użytkowników przyszkolnej przestrzeni ogrodowej.
Kolejne działania, już na terenie wspomnianych Szkół rozpoczynamy od września b.r.
Tymczasem... Witaj lato, hurra wakacje, wspaniałych przygód Wam życzymy!