19 uczniów i uczennic z Polski z Zespołu Edukacyjnego nr 6 w Zielonej Górze oraz 20 uczniów z Niemiec ze szkoły Oberschule Peitzer Land w wieku od 12 do 14 lat spotkało się w Fundacji „Krzyżowa” by wziąć udział w międzykulturowej wymianie szkolnej.
Podczas warsztatów uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat tego, czym są i skąd się biorą stereotypy. Wspólnie doszli do wniosku, że kiedy brak nam wystarczającej informacji na jakiś temat, bezrefleksyjne przyjęcie założenia może okazać się błędne lub krzywdzące.
Część warsztatów polegała na wspólnym szukaniu tego, co łączy oraz różni oba kraje i odnalezienie wspólnego związku między nimi, z czym młodzież świetnie sobie poradziła.
Podczas oprowadzenia z przewodnikiem po Krzyżowej młodzież miała okazję zapoznać się z wielowątkową historią tego miejsca, a wzmocnieniem zdobytej wiedzy była gra terenowa.
Zajęcia przeplatane były elementami mindfulness, tak aby młodzież poznała sposoby radzenia sobie ze stresem, tj. prawidłowe oddychanie, automasaż, czy wgląd w swoje potrzeby.
Podczas trwania projektu uczestnicy brali czynny udział w tworzeniu programu zajęć – zostali podzieleni na międzynarodowe grupy, z których każda miała swoją rolę – swój wkład w przebieg zajęć. I tak na przykład grupa Kreatywny Aplauz przygotowała aplauz, którym nagradzani byli uczestnicy za prezentację swoich pomysłów na forum; grupa zajmująca się rozgrzewką przygotowała zabawę Gorące Krzesła, która okazała się bardzo angażująca dla wszystkich uczestników.
Wymianę prowadziła Joanna Chorąży i Jarosław Berndt (wolontariusz EKS).
Wymiana została dofinansowana przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.