Krzyżowa i dlaczego taki cykl?
W Fundacji “Krzyżowa” tworzymy przestrzeń do dialogu na temat różnych historycznych doświadczeń i kultur pamięci, aktualnych kwestii społeczno-politycznych naszego kontynentu. Jest to miejsce, które żyje różnorodnością ludzi spotykających się tutaj. Korzystając ze spuścizny duchowej Kręgu z Krzyżowej, opozycji demokratycznej w Europie Środkowej oraz tradycji polsko-niemieckiego pojednania, działamy na rzecz pokojowego współżycia narodów, grup społecznych i pojedynczych osób. Za szczególnie ważną uważamy pracę z młodzieżą. Rozwijamy nowe metody pracy dydaktycznej, która ma na celu kształcenie ducha odpowiedzialności i otwartości na innych. W ten sposób wspieramy zarówno porozumienie między ludźmi, jak i rozwój europejskiego społeczeństwa obywatelskiego. Natomiast integrację europejską postrzegamy jako ciągły proces i odpowiedzialnie go współtworzymy, uwzględniając wspólne wartości i historię.
Jesteśmy w ciągłym kontakcie z nauczycielami i nauczycielkami, którzy przyjeżdżają do Krzyżowej i zainspirowani przez ich troskę o edukację rozpoczynamy cykl, który może być dla Was i Waszych uczniów pierwszym (albo już kolejnym!) krokiem do pogłębiania wiedzy na temat praw człowieka. Wykorzystamy do tego Kalendarz Praw Człowieka i kilka dni przed każdą ważną datą będziemy przypominać o konkretnym Dniu czy Święcie, jednocześnie proponując wybrane aktywności, które pomogą przybliżyć zagadnienie.
Kalendarz Praw Człowieka i co można tam znaleźć?
Stworzony przez Radę Europy Kalendarz Praw Człowieka jest listą dni, w których ludzie na całym świecie upamiętniają prawa człowieka - bojownicy o prawa są honorowani, nadużycia praw człowieka są pamiętane, a nadzieje i radości są celebrowane. Nie należy traktować tego kalendarza jako kompletnej lub ostatecznej listy, ale jako punkt wyjścia i zachęcamy do dodania własnych pamiętnych dat. Czy wszystkie upamiętnione wydarzenia coś dla was znaczą? Jakie lokalne i krajowe kluczowe daty chcielibyście dodać?
Wykorzystamy kalendarz jako narzędzie do opracowania rocznego programu edukacji o prawach człowieka. Punktem wyjścia będą działania odnoszące się do poszczególnych dat. Na przykład 3 maja, w Światowym Dniu Wolności Prasy, można wykonać ćwiczenie "Strona tytułowa" (zaproponowane przez twórców kalendarza) lub 25 listopada, w Międzynarodowym Dniu Eliminacji Przemocy wobec Kobiet, można popracować nad jednym z video z metody Just Now. Alternatywnie, można “podjąć działanie" poprzez zaangażowanie się w wydarzenia innych organizacji np. z grupą ekologiczną w celu uczczenia Dnia Ziemi 22 kwietnia.
https://www.coe.int/en/web/compass/human-rights-calendar
Metody i jak je wykorzystać?
Stories that Move to zestaw narzędzi do przeciwdziałania dyskryminacji. Platforma do nauczenia się o różnorodności i antydyskryminacji. Gotowe do użycia materiały. Wykorzystując visible thinking kompleksowe treści przekazywane są w przystępny sposób.
Poprzez pięć ścieżek edukacyjnych badany jest konkretny temat związany z dyskryminacją. Stanowią one kompletne moduły, gotowe do użytku przez edukatorów. Zasadniczym elementem każdej ścieżki są interaktywne aktywności i filmiki, w których młodzi ludzie przedstawiają swoje poglądy i doświadczenia.
Wszystkie materiały dostępne są w języku polskim.
https://www.storiesthatmove.org/pl/
JustNow to interaktywna platforma edukacyjna zaprojektowana, aby wspierać nauczycieli, osoby pracujące z młodzieżą i samą młodzież w aktywnym tworzeniu i wykorzystywaniu metod nauczania w zakresie praw człowieka. Aby abstrakcyjny temat praw człowieka uczynić przystępnym dla młodych ludzi i odnieść go do ich własnych sytuacji życiowych, platforma edukacyjna oferuje różne materiały dla różnych uczniów. Platforma oferuje plany działań, ćwiczenia i harmonogramy, a także treści audiowizualne, takie jak krótkie filmy animowane, które pomogą młodym ludziom uczyć się o prawach człowieka, różnorodności, podstawowych wartościach demokratycznych i rządach prawa samodzielnie lub z pomocą edukatora. Dzięki innowacyjnemu podejściu polegającemu na zastosowaniu modułów edukacyjnych w małej skali, ten zestaw narzędzi umożliwia każdemu wdrożenie dostosowanych do potrzeb, innowacyjnych i angażujących warsztatów edukacyjnych.
Reflections to narzędzie zawierające bezpłatne, kreatywne i gotowe do użycia moduły. Dotyczą one czterech kompleksowych tematów i wspierają nabywanie umiejętności niezbędnych do aktywnego uczestnictwa w procesach demokratycznych, krytycznego myślenia i życia w zróżnicowanych społeczeństwach. Na platformie znajdują się również samouczki online dla nauczycieli stanowiące wprowadzenie do sposobu wykorzystania i wdrażania materiałów. Wszystkie filmy są opatrzone napisami.
Dodatkowo znajdziemy tam bogatą bibliotekę - treści multimedialne, takie jak linki, literatura, materiały dydaktyczne i inne projekty związane z tematyką modułów. Mogą one być sortowane według różnych filtrów, takich jak temat, język lub rodzaj materiału.
https://reflections.eduskills.plus/
Posty:
- 17 maja, Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii: KLIKNIJ
- 21 maja, Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej na rzecz Dialogu i Rozwoju: KLIKNIJ
- 12 czerwca, Światowy Dzień Przeciwko Pracy Dzieci: KLIKNIJ
-
16 czerwca, Międzynarodowy Dzień Pomocy Ofiarom Tortur: KLIKNIJ
-
20 czerwca, Światowy Dzień Uchodźcy: KLIKNIJ
-
12 sierpnia, Międzynarodowy Dzień Młodzieży: KLIKNIJ
-
15 września, Międzynarodowy Dzień Demokracji: KLIKNIJ
-
28 września, Międzynarodowy Dzień Powszechnego Dostępu do Informacji: KLIKNIJ