To był pracowity tydzień. Od czwartku do soboty (25-27.02.2021) mieliśmy przyjemność pełnić rolę gospodarza drugiej sesji warsztatowej, realizowanej w ramach Międzynarodowego Konkursu na Esej pt. "Moja Europa Wolności". W warsztatach historycznych i literackich wzięły udział łącznie 42 osoby z Polski, Czech i Niemiec, z czego 33 osoby to młodzież w wieku 16-29 lat, szukająca pomysłu na esej.
Warsztaty historyczne poprowadzili: dr Tomasz Skonieczny (Fundacja „Krzyżowa”), Andrea Böhm (Bildungswerk Sachsen) oraz Michael Urban. Z kolei warsztaty literackie prowadzone były przez Constanze John, Radosława Wiśniewskiego oraz Pavlínę Hilscherovą. Spotkanie, moderowane przez Adelajdę Lebiodę (Fundacja „Krzyżowa”), było również okazją do międzynarodowej wymiany myśli na temat wydarzeń z przełomu lat 80. i 90. XX wieku, w krajach tzw. bloku wschodniego. Każdy mógł podzielić się z innymi swoją refleksją i tym samym udzielić odpowiedzi na pytania: Jakie powody miało społeczeństwo, by wychodzić na ulicę i walczyć z ówczesnym systemem? Jak patrzymy na tamte wydarzenia z dzisiejszej perspektywy? Jaką rolę odegrały tamte wydarzenia w drodze do Europy, w której dzisiaj żyjemy?
18-20 marca odbędzie się trzecia sesja warsztatowa, również online, tym razem pod kierownictwem czeskiego partnera projektu: Shromáždění německých spolků v České republice.
Chętnych zapraszamy do przesyłania swoich zgłoszeń poprzez stronę https://www.moja-europa-wolnosci.pl
Projekt realizowany jest pod patronatem Premiera Saksonii Michaela Kretschmera, w partnerstwie z :
- Bildungswerk Sachsen der Deutschen Gesellschaft e.V
- Narodowe Zgromadzenie Niemieckich Stowarzyszeń w Czechach (Shromáždění německých spolků v České republice (něm. Landesversammlung der deutschen Vereine in der Tschechischen Republik e.V.)
Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu „Europa dla obywateli".
Sponsorami projektu są również:
- Verbundnetz Gas AG
- Sparkasse Leipzig