Fundacja „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego rozpoczęła ścisłą współpracę z Domem Anny Frank, fundacją znajdującą się w Amsterdamie i prowadzącą muzeum w miejscu, gdzie ukrywała się przed nazistami i pisała swój, znany już na cały świat, dziennik Anna Frank. Oprócz muzeum, Dom Anny Frank od ponad 50 lat zajmuje się działalnością edukacyjną, skierowaną głównie na przeciwdziałanie dyskryminacji i nierównościom.
W tym roku wspólnie pracujemy nad projektem „Stories that Move - Historie, które poruszają". Jest to internetowy zestaw narzędzi, który wymaga od uczniów krytycznego myślenia o różnorodności i dyskryminacji, a także pobudza do refleksji nad własną postawą i wynikającymi z niej wyborami. Zestaw składa się z gotowych ścieżek edukacyjnych łączących informacje, zadania do wykonania i opowieści z życia ludzi. W krótkich materiałach wideo młodzi ludzie dzielą się swymi doświadczeniami, zarówno tymi dobrymi, jak i sytuacjami związanymi z wykluczeniem, dyskryminacją i przestępstwami z nienawiści. Te przejmujące opowieści stanowią punkt wyjścia do rzetelnego poznania rozmaitych kwestii związanych ze zjawiskiem dyskryminacji.
Strona projektu dostępna jest również w języku polskim. Można znaleźć na niej materiały edukacyjne i wywiady z młodzieżą i ekspertami.
Projekt ten, angażujący młodzież w wielu krajach, ciągle się rozwija. Plany związane z projektem przewidują szkolenia nauczycieli w większości polskich miast, stworzenie nowych materiałów edukacyjnych, dopasowanych do realiów edukacji w czasach pandemii, tłumaczenie materiałów na kolejne języki oraz warsztaty z młodzieżą z przeciwdziałania dyskryminacji i antysemityzmu i nękaniu.
Zapraszamy do obejrzenia wideo o projekcie i zachęcamy do poznania sposobów wsparcia projektu.