W dniach 18-24 listopada trwał Tydzień Edukacji Globalnej, który jest corocznie organizowany przez Centrum Rady Europy Północ-Południe. Tematem przewodnim w tym roku było hasło "Pobudka! To ostatnie wezwanie do działania na rzecz klimatu". Z tej okazji poszerzyliśmy nasze działania na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym.
Przez cały tydzień codziennie publikowaliśmy w mediach społecznościowych posty z grafiką informacyjną na temat zmian klimatycznych i ich skutków, po to, by dotrzeć do większej liczby osób i podnosić świadomość ekologiczną. Dzieliliśmy się różnymi faktami na temat zmian klimatycznych, a także przykładami praktycznych działań, które można podjąć na rzecz klimatu.
18 listopada nauczyciele pracujący w przedszkolu "Zielona Kraina" przygotowali niewielką prezentację dla dzieci na temat zmian klimatycznych oraz tego, co się dzieje i będzie się działo w związku z nimi. Wieczorem tego samego dnia zorganizowaliśmy bezpłatny pokaz otwierający oczy na kwestie klimatyczne, prezentowaliśmy dokument "Before the Flood" Leonarda DiCaprio, przygotowany we współpracy z National Geographic. W pokazie wzięła udział młodzież w wieku od 15 do 18 lat, cieszyła nas ich uwaga i gotowość do dalszej edukacji, jak i przeciwdziałania zmianom klimatycznym.
19 września zorganizowaliśmy warsztaty "Pomalujmy razem" dla dzieci z przedszkola, aby pomóc im wyrazić ich odczucia dotyczące zmian klimatycznych. Mimo, że był to dla nich nieco trudny temat do zrozumienia, zobaczyliśmy, że wszystkie dzieci są zainteresowane ekologią i lubią wspólnie malować.
21 września zorganizowaliśmy akcję "Tworzymy własne instrumenty muzyczne! Był to mały warsztat, podczas którego dzieci mogły stworzyć własny instrument muzyczny typu "zrób to sam", a naszym celem było nauczenie ich, jak ważny jest recykling. Efekt końcowy warsztatów był wart podjętego trudu!
Następnego dnia zorganizowaliśmy dzień wymiany zabawek dla dzieci z przedszkola. Naszym celem było nauczenie dzieci, jak ważne jest dzielenie się, a także pomoc w doskonaleniu ich umiejętności komunikacyjnych.
22 i 23 listopada odbywały się "Dni Wymiany". Na to wydarzenie zaprosiliśmy mieszkańców Krzyżowej, gości, pracowników i wolontariuszy Fundacji. Prosiliśmy, by przywieźli swoje zbędne rzeczy (ubrania, akcesoria, książki itp.). W ciągu dwóch dni możliwa była wymiana bez użycia pieniędzy lub oddawanie przyniesionych rzeczy innym. Uważamy, że był to świetny sposób, by przeciwdziałać produkcji śmieci. Chcieliśmy pokazać, że rzeczy nie trzeba wyrzucać, że dzielenie się lub wymiana to najlepsze sposoby na długą i trudną walkę ze zwiększającą się stale ilością śmieci.
Plakaty przygotowane przez wolontariuszki MDSM w Krzyżowej.