Z przyjemnością informujemy, że projekt Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, pt. „Pomniki pamięci (1918-2018)”, otrzymał finansowanie w ramach programu Europa dla Obywateli (komponent: Pamięć o przeszłości Europy).
Celem projektu jest zrozumienie zmian, jakie zachodziły w pamięci zbiorowej społeczeństw Europy Środkowej na przestrzeni stu lat, które minęły od czasu zakończenia Wielkiej Wojny.
Realizowany będzie on od VIII 2018 do X 2019 r., przez historyków i ekspertów public history, przy udziale nauczycieli i młodzieży szkolnej.
Partnerami Fundacji „Krzyżowa” w projekcie są:
- Instytut Pawła Włodkowica (Polska)
- Post Bellum (Słowacja)
- Centrum pro dokumentaci totalitnich rezimu, z.s. (Czechy)
- Fundatia Academia Civica (Rumunia)
Program Europa dla Obywateli – Pamięć o przeszłości Europy, jest finansowany ze środków Komisji Europejskiej. Wspiera on działania zachęcające do refleksji na temat europejskiej różnorodności kulturowej i szeroko rozumianych wspólnych wartości, dotyczące przyczyn pojawienia się reżimów totalitarnych w historii nowożytnej Europy (szczególnie, ale nie wyłącznie, nazizmu, który doprowadził do Holokaustu, faszyzmu, stalinizmu i totalitarnych reżimów komunistycznych) oraz upamiętniające ofiary ich zbrodni.
Do priorytetów programu należą:
- Upamiętnianie momentów zwrotnych w najnowszej historii Europy
- Społeczeństwo obywatelskie i aktywność obywatelska w reżimach totalitarnych
- Mechanizmy wykluczenia obywateli na przykładzie antysemityzmu, antycyganizmu, ksenofobii, homofobii i innych form nietolerancji: wyciąganie wniosków na przyszłość
- Przemiany demokratyczne i przystąpienie do Unii Europejskiej