KIEW jest miejscem spotkań tysiąca praktyków współpracy rozwojowej i transgranicznej oraz stanowi platformę dialogu środowisk nauki, kultury, edukacji, władz samorządowych i państwowych, twórców i decydentów z tej części Europy. Tego rodzaju platforma ma wspomagać realizację partnerskich projektów z dostępnych źródeł finansowania zewnętrznego.
Kongres został organizowany w ramach działalności Centrum Kompetencji Wschodnich – programu realizowanego przez Miasto Lublin i Samorząd Województwa Lubelskiego. Zadaniem CKW jest sieciowanie i inicjowanie nowych przedsięwzięć oraz współtworzenie nowej jakości w szeroko rozumianej współpracy rozwojowej.
Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego była odpowiedzialna za dwa panele w ramach linii programowej „Modele pojednania”, które odbyły się w dniu 26.09.2017:
Panel 1:
Jak udało się przezwyciężyć wrogość i czy na pewno się udało? Pojednanie polsko-niemieckie w perspektywie badaczy i świadków czasu.
Uczestnicy:
- prof. dr Klaus Ziemer - wykładowca UKSW, wieloletni dyrektor Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie.
- prof. dr Jan Rydel - przewodniczący Komitetu Sterującego Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność
- Moderacja: dr Robert Żurek - członek zarządu Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego, dyrektor Akademii Europejskiej Krzyżowa
Panel 2:
Transfer dobrych praktyk? Pojednanie polsko-niemieckie - inspiracja dla relacji Polski z jej wschodnimi sąsiadami?
Uczestnicy:
- Stephan Erb - dyrektor Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży
- Rafał Rogulski - dyrektor biura Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność
- Rafał Borkowski - prezes Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego
- Sergii Dmitrew - założyciel i prezes organizacji pozarządowej Eleos Ukraina; wiceprzewodniczący wydziału synodalnego do spraw posługi społecznej i dobroczynności Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego.
- Moderacja: dr Bogumiła Berdychowska
Więcej informacji na stronie: www.kongres.lublin.eu