Trzecia edycja rozpoczynającego się 16 czerwca seminarium „Pamięć, Zrozumienie, Przyszłość”, organizowanego w poprzednich latach pod nazwą „Pojednanie i Pamięć”, koncentrowała się na przedstawieniu różnych aspektów relacji Polski i Niemiec w świetle dokonań i wyzwań procesu pojednania pomiędzy dwoma narodami. Celem dyskusji i warsztatów było zainspirowanie młodzieży do przezwyciężania podziałów dla budowy wspólnej, europejskiej przyszłości.

Projekt seminarium dla studentów i młodych absolwentów z Bałkanów Zachodnich, Polski i Niemiec, został organizowany przez MSZ, Ambasadę Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie oraz Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, we współpracy z Przedstawicielstwem Regionalnym Komisji Europejskiej we Wrocławiu. W tym roku gościliśmy we Wrocławiu i w Krzyżowej grupę 24 młodych ludzi z Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii Północnej i Serbii. W seminarium wzięło udział również 8 osób z Polski i Niemiec.

W czasie swojego tygodniowego pobytu na Dolnym Śląsku uczestnicy mieli okazję zapoznać się z historią stosunków polsko-niemieckich oraz z doświadczeniami polsko-niemieckiej wymiany młodzieży i współpracy transgranicznej.

Seminarium zostało zainaugurowane uroczystym przyjęciem w Konsulacie Generalnym Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu. Tegoroczny program zakładał ponadto wizytę na Uniwersytecie Wrocławskim i w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, a także zwiedzanie Krzyżowej, Muzeum Śląskiego w Görlitz oraz Muzeum Gross Rosen na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Uczestnicy odbyli też spotkania z przedstawicielami MSZ, Ambasady Niemiec w Warszawie i Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej.

Państwa Bałkanów Zachodnich aspirują do przystąpienia do UE; są wśród nich państwa posiadające oficjalny status kandydata do UE tj. Albania, Czarnogóra, Macedonia Północna i Serbia oraz Bośnia i Hercegowina i Kosowo, które o taki status zabiegają. Polska i Niemcy angażują się we współpracę z państwami regionu, wspierając ich dążenia do integracji ze strukturami UE poprzez projekty bilateralne i wielostronne takie jak Proces Berliński, któremu Polska w tym roku przewodniczy.

Image1-2
Image4-2
IMG7542
Image4
IMG7552
IMG7543
IMG7536
IMG7503
IMG7497
IMG7503
1
Image19
Image18
Image17
Image15
Image13
Image12
Image12-2
Image11
Image9
Image8
Image7
Image4-3
Image3
Image3-3
Image3-2
Image2
Image1
Image0
7
6
5

Poprzednie edycje projektu cieszyła się dużym zainteresowaniem i została pozytywnie oceniona przez uczestników. Zapraszamy do zapoznania się z relacjami wideo z wydarzenia:

Filmy MSZ

Filmy Fundacji „Krzyżowa”

 

Organizatorzy:

   

Partner:

Akademia Europejska

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!