Na początku czerwca (1-3.06.) w Krzyżowej odbyło się międzynarodowe seminarium „30 lat po Mszy Pojednania. Relacje polsko-niemieckie na poziomie samorządowym. Osiągnięcia i perspektywy”, w którym wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych z Polski oraz Niemiec.
Jego celem była wymiana doświadczeń oraz zacieśnienie współpracy pomiędzy powiatami i gminami z obu krajów, oraz wspólna dyskusja nad perspektywami dalszego rozwoju relacji polsko-niemieckich na poziomie samorządowym.
"Starosta Wołowski w swoim przemówieniu odniósł się do ważnych wydarzeń rocznicowych. Przypomniał, że blisko 30 lat temu historia połączyła dwa miejsca: Krzyżową i Mur Berliński. Upadek Muru Berlińskiego i msza pojednania w Krzyżowej otworzyły nową kartę w dziejach współczesnej Europy. Starosta podkreślił, że planując międzynarodowe sympozjum, skupił się na tym, co łączy oba kraje. A łączy je bardzo wiele – europejskie dziedzictwo kulturowe, światopoglądowe, tradycje wolnościowe, łączą nas wspólne wyzwania, w obliczu których stoi współczesna Europa, łączy nas wspólna troska i bezpieczeństwo o przyszłość naszego kontynentu oraz dążenie do pokojowego współistnienia międzynarodowych społeczności. Starosta podkreślił, że to wszystko co nas łączy jest doskonałą podstawą do wypracowania działań, które przyniosą korzyści obu naszym narodom, a przede wszystkim mieszkańcom naszych powiatów i gmin, za których jesteśmy odpowiedzialni."*
Organizatorami seminarium były: Powiat Wołowski oraz Powiat Harburg. Partnerem merytorycznym wydarzenia była Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.
*Obszerna relacja z wydarzenia jest dostępna na stronach Powiatu Wołowskiego: www.powiatwolowski.pl .
Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.