25 i 26 listopada odbyły się w formacie online wyjątkowe warsztaty organizowane przez Fundację Krzyżowa. Przedstawiciele judaizmu, chrześcijaństwa i islamu zastanawiali się wspólnie nad tym, co ich tradycje religijne oraz doświadczenia dialogu międzyreligijnego mogą wnieść do integracji naszego społeczeństwa.
Uczestnicy aktywni na różnych polach działalności – w nauce, szkolnictwie, mediach, organizacjach pozarządowych oraz wewnątrz swoich wspólnot religijnych – dyskutowali nad rolą religii w społeczeństwie obywatelskim, obecnością religii w mediach, integracyjnym oraz dezintegracyjnym potencjale każdej z tradycji religijnych w sferze społecznej i politycznej, o zasadach dialogu międzyreligijnego, a także o edukacji w zakresie spotkań międzyreligijnych.
W toku dyskusji wyłoniły się trzy główne obszary, w których religie monoteistyczne mogą współdziałać dla budowania kultury dialogu, a tym samym przyczyniać się do przezwyciężania polaryzacji, którą w społeczeństwie można obserwować na różnych płaszczyznach. Te obszary to: edukacja rozumiana przede wszystkim jako wychowanie do szacunku i solidarności wobec wszystkich ludzi – bez względu na ich wyznanie czy pochodzenie; strategia informacyjna dotycząca dialogu międzyreligijnego oraz przeciwdziałająca dominującemu w opinii publicznej jednostronnemu negatywnemu obrazowi religii; strukturalne i finansowe zapewnienie kontynuacji już istniejących projektów i inicjatyw na polu dialogu międzyreligijnego.
Treści omawiane podczas warsztatów zostaną zebrane w publikacji, która ukaże się w roku 2021.
Udział w warsztatach miał wziąć także Nedal Abu Tabaq, Mufti Ligi Muzułmańskiej w Rzeczpospolitej Polskiej, zaangażowany wielorako w dialog międzyreligijny i międzykulturowy. Niestety, uniemożliwiła mu to choroba. 29 listopada Nedal Abu Tabaq zmarł na Covid-19. Fundacja „Krzyżowa” z wielkim smutkiem przyjęła wiadomość o jego śmierci.
***
Organizatorzy:
- dr Urszula Pękala, Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego
- dr Robert Żurek, Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego
Logo: © Urszula Pękala