14 czerwca odbyło się online spotkanie pt. „Świadkowie traktatu”. Stanowiło ono część cyklu imprez „8 x pojednanie” z okazji 30. rocznicy polsko-niemieckiego traktatu o sąsiedztwie.
Johannes Bauch – były ambasador Niemiec w Polsce oraz prof. Jerzy Kranz – były ambasador Polski w Niemczech, opowiadali o trudnościach w stosunkach polsko-niemieckich pod koniec lat 80-tych, do których zaliczyć należy przede wszystkim kontrowersje wokół granicy na Odrze i Nysie, a także o żmudnych negocjacjach traktatu granicznego z 1990 r. i traktatu dobrosąsiedzkiego z 1991 r. Ambasador Bauch podkreślił, że stosunki polsko-niemieckie – mimo aktualnych napięć na płaszczyźnie politycznej – w ciągu ostatnich 30 lat w zadziwiającym stopniu zmieniły się na lepsze. Obaj Goście byli zgodni co do tego, że wspomniane traktaty powstały i do dziś stanowią stabilną podstawę stosunków polsko-niemieckich tylko dzięki temu, że nad ich stworzeniem pracowali ludzie o wybitnych zdolnościach dyplomatycznych oraz wielkiej politycznej dalekowzroczności. Polityków takiego formatu należałoby życzyć także dzisiejszej Europie – powiedział prof. Kranz.
Spotkanie zostało przygotowane we współpracy z Fundacją im. Freyi von Moltke na rzecz Krzyżowej i Fundacją Konrada Adenauera oraz sfinansowane przez: