Spotkanie online pt. „Dzieci pojednania”, które odbyło się 9 czerwca 2021 r., otworzyło cykl imprez w ramach programu „8 x pojednanie” z okazji 30. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego traktatu dobrosąsiedzkiego.
Centrum tego wydarzenia stanowiła rozmowa z Elisabeth Seidler i Wojciechem Mazowieckim. Ich ojcowie: Manfred Seidler, rzecznik Komisji Polskiej Kręgu Bensberskiego, oraz Tadeusz Mazowiecki, pierwszy demokratyczny premier Polski, należeli do pokolenia, które, doświadczywszy dramatu drugiej wojny światowej, zapoczątkowało proces pojednania polsko-niemieckiego.
Goście opowiadali o swoich pierwszych spotkaniach z Niemcami i Polakami w latach 60. i 70. ubiegłego wieku, które odbywały się mimo niesprzyjających warunków politycznych i wciąż bardzo żywych traumatycznych doświadczeń z czasów wojny. Oboje byli zgodni co do tego, że pojednanie dokonuje się przede wszystkim poprzez osobiste kontakty i przyjaźnie między konkretnymi ludźmi z obu krajów. Na zakończenie Elisabeth Seidler powiedziała, że w zmaganiach o pojednanie kluczową rolę odgrywa empatia i ciekawość wobec perspektywy drugiej strony, ponieważ w ten sposób można odkryć nie tylko różnice, ale i podobieństwa. Wojciech Mazowiecki podkreślił, że Niemcy i Polacy są zjednoczeni we wspólnej Europie i dlatego ponoszą wspólną odpowiedzialność w obliczu aktualnych globalnych wyzwań. Według niego pojednanie polega na normalności wzajemnych stosunków. „Nie zepsujmy tego” – powiedział na zakończenie Wojciech Mazowiecki.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele partnerskich gmin Świdnica i Lampertheim. Uczestników powitali burmistrz Lampertheim, Gottfried Störmer, oraz zastępca wójta Gminy Świdnica, Bartłomiej Strózik. Wieloletnia współpraca pomiędzy szkołą im. Mikołaja Kopernika w Pszennie a szkołą im. Alfreda Delpa w Lampertheim została przedstawiona w krótkich filmach. Następnie swoimi doświadczeniami podzieliło się pięć osób z Niemiec i Polski, dla których udział w różnych formach wymiany młodzieży około 20 lat temu miał decydujący wpływ na ich biografie – zarówno pod względem zawodowym, jak i prywatnym.
Spotkanie zostało przygotowane we współpracy z Fundacją im. Freyi von Moltke na rzecz Krzyżowej i Fundacją Konrada Adenauera oraz sfinansowane przez: