W dniach 15-19 stycznia miała miejsce pierwsza część polsko-niemiecko-francuskiej wymiany młodzieży "Pamiętać razem - dla kształtowania przyszłości". Projekt ten ma formę trójnarodowej wymiany pomiędzy Polską, Francją i Niemcami, a jej głównym tematem jest edukacja historyczna.

Ze względu na obecną sytuację pandemiczną ta faza wymiany musiała niestety odbyć się online. Jednak dzięki różnym metodom i narzędziom, po które sięgnięto, udało się stworzyć przyjazną atmosferę sprzyjającą wzajemnemu poznaniu i dyskusji. Uczestnicy i uczestniczki projektu brali więc udział w warsztatach na temat historii muzeum Friedland i biografii, które są tam eksponowane, a także w animacjach językowych, wspólne wirtualnie zwiedzali miasta i gotowali. 

Podczas pracy nad osobistymi historiami rodzinnymi stało się jasne, jak wiele z nich związanych jest z ucieczką i wojną, a także jak wiele opowieści jest do siebie podobnych. Wzorce migracji i dramatycznych wydarzeń rzadko odnoszą się tylko do jednego kraju, ale przemieszczają się po Europie i krajach poza nią. Szczególnie interesujące były różne perspektywy uczestników na historię i migrację. Nakładanie się różnych osobistych i historycznych wydarzeń to elementy układanki, które w istotny sposób uzupełniają wielki obraz historii i migracji.

Z niecierpliwością czekamy na kolejny etap wymiany, w ramach którego uczestnicy i uczestniczki projektu pojadą do Les Milles.

_____

Koordynacja: Liubov Shynder - specjalistka ds. projektów edukacyjnych MDSM, Charlotte Marquardt - wolontariuszka MDSM w Krzyżowej

Finansowanie: Projekt jest finansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży i Niemiecko-Francuską Współpracę Młodzieży.

Pamietacrazem
PXL20220119112843804
Pamietacrazem2
Screenshot-2022-01-18-at-13-21-07-Timeline-2

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!